Ekologická výchova - aktuality

Půdní detektivka v Ekocentru

Datum akce: 2. říjen 2021
letáček akce

Milí detektivové,

představujete si někdy, jaké by to bylo zmenšit se na velikost mravence? Co vše by bylo možné zažít v trávě? Nebo v kompostu?

Pojďme spolu zapátrat, co se děje v půdě, tedy pod povrchem. Na závěr vás čeká dílnička, badatelna s mikroskopem a zvířátko k pomazlení :-).

Rodiče s dětmi procházejí Zahradou a na jednotlivých stanovištích plní samoobslužně zadané úkoly (hádanky, doplňovačky, hmatovky apod.) a doplňují si list detektiva. Číst dál »

Co může děti naučit zahrada? – přednáška Honzy Cindra

Datum akce: 23. září 2021
letáček akce

Vážení návštěvníci, milí rodiče a pedagogové,

dovolujeme si vás srdečně pozvat do Ekocentra Zahrada na přednášku, povídání a exkurzi věnovanou přírodnímu prostoru, kde si nejen děti mohou přirozeně hrát a rozvíjet své dovednosti. Přednáška začíná v 16:00 hodin, předpokládané ukončení v 19:30.

Přírodní hřiště a herní zahrady v přírodním stylu jsou v mateřských školách a školních družinách stále populárnější. V čem jsou jiné, co mohou dětem dát a jaká jsou jejich úskalí, vysvětlí Honza Cindr, ekopedagog a projektant a realizátor přírodních herních zahrad. Číst dál »

"Pomozme dětem na vlatní nohy!" je nový projekt pro školy a rodiče v Mladé Boleslavi

"Pomozme dětem na vlatní nohy!" je nový projekt pro školy a rodiče v Mladé Boleslavi

V listopadu 2019 odstartoval na pěti základních a třech středních školách v Mladé Boleslavi projekt, jehož cílem je vysvobodit co nejvíc dětí z rodičovského dovážení do školy pohodlným "Mama-Taxi" a postavit je na vlastní nohy. Podle WHO i národních průzkumů je to ten nejjednodušší způsob, jak pomoci zajistit dětem dostatek pohybu a pobytu venku. Přestože mnoho dětí sportuje, pouze 20% z nich naplňuje požadavek zdravého vývoje: 60 minut aktivního pohybu každý den v týdnu. Číst dál »

Aktivity pro školy Mladoboleslavska ke Dni Země 2015

V pondělí 16.2.2015 odpoledne se uskutečnily dvě informační schůzky pro pedagogy (pro 1. a pro druhý stupeň a SŠ zvlášť), na kterých získali kompletní informace a metodické materiály k letošním aktivitám, které připravilo Ekocentrum Zahrada k tématu "Skryté spouvislosti". Číst dál »

Dvojice soutěží pro základní a střední školy Mladoboleslavska

Datum akce: 17. únor 2014 - 27. duben 2014
letáček akce

Vážení pedagogové, rodičové, studenti a žáci základních a středních škol Mladoboleslavska,
podobně jako v předešlých letech jsme pro Vás připravili ve formě soutěže o hodnotné výhry aktivity k tématu letošního Zeměfestu. Tématem letošních školních aktivit i Zeměfestu je poznávání příběhů věcí - odkud, z čeho a jak se vyrábějí ty nejběžnější věci, bez kterých si svůj život nedokážeme představit.

PRAVIDLA, ZÁZNAMOVÉ ARCHY A DALŠÍ MATERIÁLY K OBOU SOUTĚŽÍM NAJDETE TÉŽ V PŘÍLOHÁCH KE STAŽENÍ!

 

Proč „příběhy věcí“? Číst dál »

Exkurze do lesních MŠ

Datum akce: 21. říjen 2013

Inspirativní celodenní exkurze Ekocentra Zahrada do lesní MŠ Šárynka (včetně činnosti dětí) a do areálu MŠ Semínko v Toulcově dvoře pro rodiče a pedagogy předškolních dětí. V ceně 450Kč je zahrnuta doprava a příspěvek navštíveným zařízením, cestovní oběd a pití nutno vzít vlastní, oblečení a obuv do každého počasí. Uzávěrka přihlášek je 15.10., kapacita je omezena.
450Kč.

Odjezd z MB v 7:30, návrat do 15:30, podrobné informace dostanou přihlášení e-mailem.

Kontaktní osoba: Honza Cindr, Ekocentrum Zahrada

Co ví malý Indián?

Datum akce: 7. říjen 2013 - 11. říjen 2013
Co ví malý Indián?

Příběh o malé indiánské holčičce Tate Wetu a jejím indiánském způsobu života prožívají v týdnu od 7. do 11. října stovky dětí z mateřských škol a nejnižších ročníků základních škol z Mladoboleslavska. Akci s názvem "Co ví malý Indián?" připravilo Ekocentrum Zahrada DDM, které v čase rekonstrukce areálu ekocentra působí přechodně na Pavilonu DDM za Májem. Číst dál »

„Jedete v tom taky?“ Výsledky unikátního průzkumu jak mladoboleslavské děti tráví volný čas a cestují do školy

Jedete v tom taky?

Vloni na jaře proběhl na Mladoboleslavsku rozsáhlý průzkum. Rodiče dětí ze 17 základních a středních škol, zapojených do Soutěže o zelenou koloběžku, mohli vyplnit dotazník, jakým způsobem jejich děti tráví svůj volný čas a jak se dopravují do školy. Rozdáno bylo 6000 dotazníků, více než polovina rodičů (3008) využila možnost vyjádřit svůj názor. Řešitelé průzkumu z mladoboleslavského Ekocentra Zahrada výsledky zpracovali do podoby komentovaných grafů, které si budou moci zájemci poprvé prohlédnout na letošním Zeměfestu. Číst dál »

Velká hra o ceny spěje do finále

Obrázek převzatý z publikace Ekoškolky a lesní mateřské školy, MŽP 2010

Od konce října loňského roku se snaží 18 mateřských škol, školních družin a tříd prvního stupně ZŠ z Mladoboleslavska uspět v pětiměsíční Velké hře o ceny. Tu vyhlásilo mladoboleslavské Ekocentrum Zahrada ve snaze motivovat děti a jejich učitele i rodiče, aby trávili co nejvíce času venku. Číst dál »

VYHLÁŠENA SOUTĚŽ PRO ŠKOLNÍ TÝMY: „Cítíš se v přírodě jako doma? Ukaž, co umíš!“

Datum akce: 13. duben 2013
letáček akce

Letošní Týden Země Mladoboleslavska a celoroční téma „A co děti! Mají si kde hrát?“ směřuje většinou aktivit především na MŠ a nižší ročníky 1.stupně ZŠ. Přesto nechceme ošidit ani ostatní a pro žáky 5.-9. ročníků ZŠ a studenty SŠ jsme připravili netradiční soutěž.

„Cítíš se v přírodě jako doma? Ukaž, co umíš!“ je výzva pro tříčlenné školní týmy (každá škola smí postavit nejvýše tři soutěžní týmy). Číst dál »