"Pomozme dětem na vlatní nohy!" je nový projekt pro školy a rodiče v Mladé Boleslavi

"Pomozme dětem na vlatní nohy!" je nový projekt pro školy a rodiče v Mladé Boleslavi

V listopadu 2019 odstartoval na pěti základních a třech středních školách v Mladé Boleslavi projekt, jehož cílem je vysvobodit co nejvíc dětí z rodičovského dovážení do školy pohodlným "Mama-Taxi" a postavit je na vlastní nohy. Podle WHO i národních průzkumů je to ten nejjednodušší způsob, jak pomoci zajistit dětem dostatek pohybu a pobytu venku. Přestože mnoho dětí sportuje, pouze 20% z nich naplňuje požadavek zdravého vývoje: 60 minut aktivního pohybu každý den v týdnu.

Kromě většího rizika obezity a dalších civilizačnách chorob má "Mama-Taxi" vliv na menší odolnost dětí vůči počasí, menší samostatnost a zodpovědnost a pěstuje u dětí návyk pohodlnosti i fixace auta jako jediného možného dopravního prostředku po městě, takže v dospělosti budou pravděpodobně i oni přispívat k dopravní zátěži a znečištění ovzduší ve svém městě a návyk "Mama-Taxi" předají svým dětem.

Projekt mladoboleslavského zapsaného spolku Kolem na kole pomůže zmapovat a komunikovat dopravní a bezpečnostní problémy v okolí zapojených škol, pomůže zajistit bezpečné a pohodlné parkování kol starších dětí na školách, poskytne metodickou a motivační pomoc pedagogům a žákům či studentům a potřebné informace dodá i rodičům dětí. Vyvrcholením projektu bude meziškolní soutěž "Na vlastní nohy!", která proběhne v týdnu 20.- 24.dubna 2020. Po celý týden se budou snažit všichni žáci, pedagogové i provozní zaměstnanci zvolit pro svou cestu do školy jiný dopravní prostředek, než auto či motocykl. Škola, která bude mít za celý týden nejmenší procento motocest, získá finanční odměnu. Během soutěžního týdne budou z důvodu zajištění bezpečnosti dětí u některých škol realizovaná dopravní opatření ke zklidnění motorové dopravy za asistence PČR a MP Mladá Boleslav.

Projekt je podpořen z Nadačního fondu ŠKODA-AUTO.

Jak to vypadá ráno před boleslavskými školami se můžete podívat v krátkém amatérském videu: https://youtu.be/ohD1nlzQnjM

Metodické materiály pro učitele zapojených škol najdete ke stažení v příloze.