Velká hra o ceny spěje do finále

Obrázek převzatý z publikace Ekoškolky a lesní mateřské školy, MŽP 2010

Od konce října loňského roku se snaží 18 mateřských škol, školních družin a tříd prvního stupně ZŠ z Mladoboleslavska uspět v pětiměsíční Velké hře o ceny. Tu vyhlásilo mladoboleslavské Ekocentrum Zahrada ve snaze motivovat děti a jejich učitele i rodiče, aby trávili co nejvíce času venku. Odborníci na celém světě totiž varují před nepříznivým trendem: dnešní (zejména městské) děti stráví mnohem víc času doma před monitory a obrazovkami a v organizovaných aktivitách (kroužcích, trénincích), a skutečně volný čas, strávený neorganizovaným hraním se svými vrstevníky venku, je pro ně značně nedostatkovým zbožím.

Přitom podle odborníků právě dostatek volného času pro hraní a samostatné objevování a pravidelný kontakt s přírodními materiály a prostředím za každého počasí je u dětí do 10 let rozhodující pro rozvoj inteligence a tvořivosti, motorických a sociálních dovedností, ale i otužilosti a fyzické odolnosti.

Školy a školky zapojené do Velké hry proto v pěti měsících prošly čtyři etapy, každou zaměřenou na jiný typ venkovních aktivit: hry a cvičení v přírodě za každého počasí, jak přilákat a pozorovat drobné živočichy (nejen) na školní zahradě, jak vytvořit na zahradě tu správnou džungli pro děti a co mohou děti zažít při pěstování rostlin.
Ke každé etapě proběl úvodní metodický seminář a všechny zapojené školy a školky dostaly podrobné metodické materiály. Pomoc se získáním cenných bodů ve formě čtyřlístků mohly splněním dobrovolných úkolů i rodiny zapojených dětí. Co všechno přitom děti, učitelky i rodiče vyzkoušeli a zažili si budete moci prohlédnout v sobotu 13.4. odpoledne na Zeměfestu na Krásné louce, kde také všichni zúčastnění převezmou své výhry. I ty budou samozřejmě v duchu celé akce podporovat venkovní aktivity dětí. Do školek a škol tak poputují ptačí budky, hmyzí hotýlky, žížalí ZOO, ale i semínka, stromky a keře, nebo zahradní nářadí, lupy, atlasy či vrbové chýše nebo smyslové stezky, podle vlastního výběru účastníků..

Podrobnosti o Velké hře o ceny, ale i spoustu praktických návodů a námětů pro rodiče a pedagogy najedete v sekci Ekologická výchova – Praktické náměty.