„Jedete v tom taky?“ Výsledky unikátního průzkumu jak mladoboleslavské děti tráví volný čas a cestují do školy

Jedete v tom taky?

Vloni na jaře proběhl na Mladoboleslavsku rozsáhlý průzkum. Rodiče dětí ze 17 základních a středních škol, zapojených do Soutěže o zelenou koloběžku, mohli vyplnit dotazník, jakým způsobem jejich děti tráví svůj volný čas a jak se dopravují do školy. Rozdáno bylo 6000 dotazníků, více než polovina rodičů (3008) využila možnost vyjádřit svůj názor. Řešitelé průzkumu z mladoboleslavského Ekocentra Zahrada výsledky zpracovali do podoby komentovaných grafů, které si budou moci zájemci poprvé prohlédnout na letošním Zeměfestu.

Co průzkum ukázal? Pětinu zcela samostatných dětí nad 15 let rodiče stále vozí do školy autem, často i na vzdálenost kratší, než 1km. Rodiny se dvěma a více auty rozmazlují své děti víc, než ty s jedním nebo žádným,  jen 2 děti ze sta cestují do školy na kole. Čas strávený u televize s věkem neklesá, jen výrazně naroste čas strávený u počítače, kde gymnazisté vydrží déle, než jejich vrstevníci z jiných škol. Většina rodičů nechává děti samostatně pohybovat venku od 8 let a nejvíc se bojí o jejich bezpečnost od neznámých lidí a bezohledných řidičů.

Vinu za neuspokojivé podmínky pro samostatný pohyb dětí a trávení volného času venku dávají rodiče nejčastěji špatné práci policie při zajištění bezpečí dětí a dodržování dopravních pravidel, ale i nedostatku vhodných herních prostor a špatným podmínkám pro cyklisty ve městě. Překvapivé je zjištění, že více než třetina rodičů projevila ochotu sama usednout na kolo, pokud by se zlepšily podmínky pro cyklisty.

Kompletní výsledky průzkumu si můžete prohlédnout na Zeměfestu v sobotu 13.dubna od 14 do 18 hodin v Mladé Boleslavi na Krásné louce, ke stažení v textové podobě (.pdf)  je najdete v příloze tohoto článku.