Praktické náměty pro činnost s dětmi

Většinou stačí docela málo..

         Podle tvrzení vývojových psychologů i podle praktických zkušeností potřebují všechny předškolní a mladší školní děti ke svému zdravému vývoji trávit dostatek času venku v přírodním prostředí, s jeho nevyčerpatelnou škálou podnětů a materiálů i s jeho přirozenými a předvídatelnými riziky. Potřebují mít dostatek neorganizovaného času pro důkladné experimentování se všemi živly i pro rozvíjení sociálních dovedností při spontánních hrách se svými vrstevníky.

         Umělé prostředí, materiální blahobyt v sociální izolaci a přemíra organizovaných aktivit tyto přirozené potřeby nedokážou uspokojit. A právě proto jsme se rozhodli nabídnout všem rodičům a pedagogům řadu námětů, které jim mohou pomoci v zajištění kvalitního prostředí a podnětů pro zdravý vývoj dětí.

 

         Pro přehlednost jsme tyto aktivity rozdělili do čtyř oblastí: co vše dělat s dětmi venku v přírodě, jak přilákat do zahrady zajímavé živočichy, jak vytvořit na zahradě tu správnou přírodní džungli pro děti a jak provádět první pěstitelské pokusy a vytvářet vztah k rostlinám. Konkrétní náměty k jednotlivým oblastem najdete zde:

 

Příroda - nejbohatší hřiště   Co dělat s dětmi venku v přírodě...?

Oživte si zahradu!   Jak přilákat na zahradu rozmanité drobné živočichy...?

Divočina na zahradě  Jak vytvořit na zahradě ráj pro děti...?

Pozor, rostu!   Jak probouzet v dětech vnímavostk rostlinám a radost z pěstování...?

 

V kavárně Ekocentra Zahrada jsme v rámci podpory aktivit dětí v přírodě zajistitli prodej stavebnic ptačích budek a krmítek, hmyzích hotýlků, žížalích ZOO a přírodovědných pomůcek, kapesních miniatlasů apod. Většinu sortimentu si můžete prohlédnout zde.

 

          Snaha pomoci učitelkám z MŠ a ZŠ, vychovatelkám školních družin a rodičům zlepšit podmínky pro zdravý vývoj městských dětí vyústila ve zorganizování Velké hry o ceny (XI/2012 - IV/2013). Kompletní zadání a metodické materiály Velké hry zde pro zájemce připojujeme ke stažení (úvodní plakát a živé odkazy na základní publikace najdete v aktualitě k zahájení Velké hry)

                                                                                               Kolektiv Ekocentra Zahrada Mladá Boleslav

 

POZOR: Nově (II/2015) přidáváme i PRAKTICKÝ SBORNÍK DOMÁCÍCH POKUSŮ "Vyrob si sám!", sestavený ze záznámů pokusů dětí v rámci projektu "Z čeho je můj život?" na jaře 2014. Většinu pokusů pro domácí a zahradní prostředí zvládnou samostatně páťáci a starší děti, mladší s pomocí rodičů.
SBORNÍK KE STAŽENÍ NAJDETE V PŘÍLOZE NÍŽE.

 

PřílohaVelikost
Velká hra - pravidla + 1.etapa PŘÍRODA, NEJBOHATŠÍ HŘIŠTĚ.pdf2.74 MB
Velká hra - 2.etapa NAŠI ŽIVÍ SOUSEDÉ.pdf2.39 MB
Velká hra - 3.etapa DIVOČINA NA ZAHRADĚ.pdf1.52 MB
Velká hra - 4.etapa POZOR, ROSTU!.pdf297.5 KB
Vyrob si sám! - praktický sborník domácích pokusů2.15 MB