PRO RODIČE A ŽÁKY 1. STUPNĚ

CESTA DO ŠKOLY UTVÁŘÍ ŽIVOT!

Každé dítě absolvuje svou ranní cestu do školy více než 1700x. V jakém prostředí se přitom pohybuje a s jakými podněty a situacemi se denně setkává, se stává obrazem toho, co považuje za normální a vzorem chování pro jeho dospělý život. Každé ráno takto v Mladé Boleslavi prožívá svůj začátek dne přes 5000 dětí.
Pomozte nám pojmenovat a zmapovat, co právě Vám a Vašemu dítěti ranní cestu znepříjemňuje a komplikuje. Pomůže Vám v tom krátký dotazník a mapa, kde označíte nepříjemná a nebezpečná místa na Vaší ranní trase. Obojí Vám nezabere víc než 15 minut. Pomozme udělat ranní cesty našich dětí bezpečnější a příjemnější! Děkujeme.

Proklik na dotazník (funkční i pro smartphony):
Proklik na mapu "Bezpečné cesty" pro vložení překážek na cestě do školy (vhodnější otevřít na počítači).

SAMOSTATNOST

„Cokoliv může dítě zvládnout samo, neměli by za něj dělat dospělí. Jinak se nemůže naučit samostatnosti a zodpovědnosti.“
První stupeň ZŠ je důležité období pro rozvoj samostatnosti, sebejistoty a zodpovědnosti dětí. Některé děti jsou samostatnější, průměrná míra samostatnosti ale odpovídá věku dětí:

  • Prvňáček: Zvládne samostatně (bez doprovodu dospělých) vstup do školy, cestu do šatny s přezutím i cestu do družiny a třídy. Dítě přivážené autem zvládne samostatně i krátkou cestu od auta do školy (dospělí s ním nevystupují z auta).
  • Druhák a třeťák: Zvládne samostatně krátkou pěší cestu z domova nebo od zastávky MHD do školy i zpět. Pokud to nejde jinak, než autem, dojde samostatně z místa vyložení mimo školní ulici (cca 100-300 m od školy).
  • Čtvrťák a páťák: Zvládne zcela samostatné cesty po městě po nacvičených trasách pěšky i MHD: do školy, ze školy i za odpoledními aktivitami. Pokud to nejde jinak, než autem, vystupuje mimo školní ulici a zbytek dojde pěšky (cca 100-300 m).
  • Žák 2.stupně: Zvládne samostatně pohyb po městě i po nenacvičených trasách. Zkušenější i na kole či koloběžce po cyklotrasách a klidných ulicích (kolo ani koloběžka nepatří na chodník). Pokud to nejde jinak, než autem, vystupuje mimo školní ulici a zbytek dojde pěšky.

POHYB

Samostatnost je třeba trénovat a cesta do školy je k tomu dobrá příležitost!
Pokud věnujete rozvoji samostatnosti svého dítěte potřebný čas a energii a naučíte ho přesouvat se po městě aktivně - pěšky, na koloběžce či na kole - zajistíte mu i pravidelnou denní dávku pohybu. Pravidelná chůze je ten nejsnazší způsob k zajištění WHO doporučených aspoň 60 minut aktivního pohybu denně, na které nedosáhne 8 z deseti dnešních dětí (přestože několikrát týdně sportují). Může to být ten nejdůležitější návyk, který mu do života dáte!

MOTIVACE PRO DĚTI I RODIČE = SOUTĚŽ!

Změnit prostředí v okolí škol a dopravní a pohybové návyky dětí a rodičů není snadné. Může se to podařit, pokud se o to pokusí hodně rodičů a dětí současně. Proto jsme pro všechny mladoboleslavské školy připravili soutěž:
V posledním dubnovém týdnu (25.-29.4.22) se budou všichni žáci i učitelé snažit dopravovat do školy aktivně a ohleduplně. Všichni, kteří přijdou do školy pěšky, přijedou na kole, koloběžce či hromadnou dopravou, získají pro svou školu bod. Dokonce i dojíždějící autem bodují, pokud se nechají vyložit mimo školní ulici a zbytek dojdou pěšky (prvňáčkům se počítá i samostatná cesta od auta u školy bez vystoupení dospělých). Body své třídě a škole ztratí pouze ti, kteří se nechají autem dovézt až ke škole.
Nejlepší škola získá finanční odměnu, nejlepší třída navíc celodenní volnou vstupenku na koupaliště místo školy.
POMŮŽETE SVÝM DĚTEM VYHRÁT? Začněte trénovat samostatnost s předstihem!

Odkaz na podrobná pravidla soutěže.

 

Máte pochybnosti, nevíte jak na to?
Vozíte své děti autem nebo je doprovázíte na každém kroku?
Pomohly by Vám posbírané zkušenosti a rady ostatních rodičů?

Možná Vám pomůžou odpovědi na často kladené otázky a obavy (FAQ).

 


Klikněte na způsob, jaký způsob dopravy svých dětí chcete trénovat:

PĚŠKY
AUTOBUSEM
NA KOLOBĚŽCE A NA KOLE
AUTEM
Ke stažení: