NĚCO NENÍ JASNÉ?

Pokud jste v informacích k projektu nenašli odpověď na svoji otázku, zkuste nejprve projít následující odpovědi na často kladené otázky. Pokud to nepomůže, zkuste se zeptat ve škole, nebo můžete napsat organizátorům soutěže. Kontakt je uveden dole.

Často kladené otázky a obavy:

Náš školáček je ještě malý, bojíme se, že sám cestu do školy nezvládne! Nejde to naráz a bez přípravy, člověk se všechno musí naučit. Rodiče to stojí trochu času a úsilí: začněte společně krátkou bezpečnou trasou (do 300m) bez přecházení hlavních ulic, nebo s přechody hlídanými asistentem. Několikrát projít společně, pak postupně ubírat délku doprovodu – dítě si samo řekne, odkud už to zkusí samo (rodič ho může zpočátku sledovat). Když si na to vyhradíte všechna rána aspoň 1 týden, pravděpodobně se to naučí. Více o trénování samostatnosti najdete ZDE

Město je pro samotné dítě nebezpečné! Ano, ve městě je řada nebezpečí. Pokud na ně ale své dítě upozorníte a naučíte ho jak si počínat, dokáže zvládnout svou cestu bezpečně. Velkou pomocí hlavně pro menší děti jsou semafory a asistenti na přechodech. Další opatření pro klidnější a bezpečnější prostředí u škol přibydou i na základě podnětů rodičů a dětí: pomozte svými náměty ZDE-MAPA. A jak své dítě připravit i na mimořádné situace se dozvíte ZDE.

Na kole a koloběžce je to riskantní! Děti zvyklé chodit po městě samostatně pěšky, jisté v ovládání kola či koloběžky, dostatečně psychicky zralé a znalé dopravních pravidel by to po cyklostezkách a klidných uličkách měly zvládat bez problémů. Musí to ale natrénovat postupně. Praktické rady jak na to najdete ZDE.

Neukáznění řidiči, divoké parkování, nedodržování předpisů… A do toho máme pustit dítě samotné?! Ano, taková situace není vzácná. Aut je moc, kontrola dodržování předpisů a restrikce minimální. Přivézt své dítě také autem ale celou situaci jen zhorší: před školou přibyde další auto. Náš projekt se snaží zmapovat a odstranit nebezpečí a překážky, zajistit legální a bezpečnou možnost vyložení dětí, dovážených z daleka a umožnit více dětem pohybovat se po městě samostatně po svých. Pomozte nám raději najít a odstranit problémová místa, než problém vytvářet  – ODKAZ NA MAPU

Autem je to pro nás jednodušší a pohodlnější. Ano, ale i samostatnost, pohyb a kontakt s vrstevníky má pro vývoj dítěte svou hodnotu! Je dobré si to při uvažování o ranních rodinných rituálech uvědomovat. Navíc každé auto před školou zhoršuje prostředí a pocit bezpečí pro všechny děti. I to Vaše!

Doprovázet dítě do školy pěšky by pro mě byla velká ztráta času. Může se to tak zdát. Ale ti, kdo to zkusili, zjistili spíše opak: získali víc času, stráveného se svým dítětem – povídat si, všímat věcí kolem, vnímat přírodu, stromy, ptáky a mraky, potkávat stejné lidi,… Čas, kdy Vaše děti chtějí být s Vámi, uteče strašně rychle!

Proč by měla jet přes město MHD, když ji můžeme vzít autem? Zvládat samostatně cesty po městě posiluje dětskou sebejistotu, zlepšuje orientaci a pozornost a rozvíjí samostatnost a zodpovědnost. Rodičovská „Mama-Taxi“ – tedy i to Vaše -  se podílejí 20-100% na ranním dopravním ruchu u škol. Záleží, co má pro Vás větší hodnotu. Jak naučit děti samostatně cestovat autobusem najdete ZDE.

Stejně jedu autem, tak proč ho nevzít..? Dopravní návyky rodičů se přenášejí na děti. V pozadí většiny našich argumentů bývá dobře maskovaná vlastní pohodlnost. Co se naopak zkusit zamyslet, které cesty bychom mohli uskutečnit aktivně, bez auta? Cesta na kole je po městě ve špičkách rychlejší, než autem, je to aktivní pohyb a sdílená kola jsou na 15 minut zdarma…

Ještě tak na jaře, ale v zimě, dešti, horku…!? Skandinávci říkají „Není špatné počasí, jen špatně oblečení lidé!“ Děti vnímají rozmary počasí spíš jako zajímavou zkušenost, než něco nepříjemného. A díky nim budou otužilejší a odolnější a hned tak něco je nerozhází. Zvlášť když mají dobrou bundu a boty…

Ráno to jinak než autem nestíháme! Ráno ovlivňuje náladu na celý den, mít ráno bez stresu a v pohodě je důležité pro celou rodinu. Zkuste si nastavit budík o čtvrthodinu dřív a vyrazit dřív, na pohodě a vztazích se to projeví. Ta chvilka přemáhání při dřívějším vstávání za to stojí – můžete ji využít třeba právě na společnou pěší cestu do školy, aspoň kousek. Zkoušet se to dá i při ostatních cestách, kdy už není takový spěch: odpoledne, na kroužky, domů…

Proč zrovna my bychom měli posílat dítě samostatně, když tolik rodičů je vozí autem? Ale samostatná cesta prospěje především Vašemu dítěti: jeho samostatnosti, otužilosti, sebejistotě! A pocit, že Vaše auto nezhoršuje prostředí před školou, taky stojí za to. Každý z nás vytváří vzor pro ostatní.

Ve městě je špinavý vzduch, v autě je to lepší.  Kupodivu je to přesně naopak: díky aktivnímu nasávání je koncentrace škodlivin v autě několikanásobně vyšší, než venku na chodníku. Zdroj.

Cesta autem je pro děti mnohem bezpečnější, než pěšky nebo na kole. Může se to tak zdát, podle statistik ale zemře víc dětí v autech, než dětských chodců i cyklistů. Zdroj.

Chcete jen omezovat řidiče!  Ne, projekt není zaměřen proti automobilům. Pokud řidiči dodržují pravidla a chovají se ohleduplně, mají stejné právo na městský prostor jako ostatní. Cílem je bezpečnější a příjemnější prostředí kolem škol pro všechny. Řidičům Mama-Taxi nabídnout legální a bezpečné vyložení dětí, což stávající situace často neumožňuje. Jen je třeba přijmout, že to – s ohledem na ostatní děti – nebude hned u vchodu do školy. Všechny děti mají nohy. Typy na bezpečná a ohleduplná místa vysazení dětí z auta u jednotlivých škol najdete ZDE.

Děti nosí těžké tašky, přeci s nimi nebudou chodit pěšky!? Ano, hlavně mladší školáci toho často nosí víc, než skutečně potřebují. Pomůže vyndat společně s dítětem všechny zbytečné „maličkosti“ i nepotřebné sešity a učebnice - často nosí „z pohodlnosti“ stále i učebnice a sešity na celý týden. Pokud by to nepomohlo, zkusit se konstruktivně domluvit s třídní učitelkou, co by si mohly děti nechávat ve škole, nebo naopak doma.

Jinak než autem se do školy nedostanu, ale nechci své škole ubírat body. Co mám dělat? Pokud jsi mimoboleslavský, nebo Boleslavák na 1. stupni ZŠ, stačí, když se necháš vysadit někde cestou u hlavní silnice (aby vaše auto nezvyšovalo provoz u školy), a zbytek dojdeš pěšky. Pokud jsi Boleslavák na druhém stupni ZŠ nebo na gymnáziu, musíš se do školy vydat sám, jinak každou cestou autem nebo na motorce ubíráš své škole body.

Jak se v soutěži počítá elektrokoloběžka a skůtr? Pokud má pouze elektromotor, počítá se jako kolo a koloběžka. Pokud má spalovací motor (jezdí na benzín), počítá se jako auto. Zvaž ale, zdali ti dá jízda na elektrokoloběžce takovou kondici, jako když se pohybuješ vlastní silou.. Taky je dobré vědět, že koloběžka = kolo, tzn. že děti nad 10 let by na ní neměly jezdit po chodníku (jen po cyklostezkách nebo po silnici) a do 18 let je i na ní povinná helma.

Nenašli jste svou odpověď?

Zkuste se zeptat školního koordinátora projektu, nebo se obraťte na jeho organizátory pro všechny školy v MB.

Kontakt na organizátory projektu:

Kolem na kole, z.s.
Mladá Boleslav
koordinátor projektu: Honza Cindr
e-mail: příjmení koordinátora zavináč seznam.cz