Vše pro blaho Břeclavi a COMPAGu

Břeclav- vstupní brána Lednicko-valtického areálu (foto: www.breclav.info)

Jsme rádi, že naše příspěvky někdy vzbudí zaznamenatelnou reakci. Od pátku se na webu města v sekci „Organizace zřizované městem“ objevilo upřesnění „či s majetkovým podílem města“. Pokračujme připomenutím mise COMPAG MLADÁ BOLESLAV s.r.o. v Břeclavi, kterou zastavilo až rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, Č. j.: ÚOHS-R83/2010/VZ-18677/2010/310/JHr.  

Boleslavané se o věci neměli jak dozvědět. Skupina tří firem- výše jmenovaná, COMPAG CZ s.r.o. a BRANTNER Slovakia s.r.o. se roku 2008 přihlásila do výběrového řízení 60016748-Komplexní zajištění komunálních služeb pro město Břeclav pro období 2009-2016. Po četných peripetiích byla vybrána jako vítěz. V místě dlouhodobě zavedená břeclavská společnost TEMPOS a.s. , podnikající v identických činnostech jako COMPAG MLADÁ BOLESLAV s.r.o., se však vzhledem k řadě nesrovnalostí jako jeden ze soutěžících obrátila na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).   

Pro přiblížení celé věci nahlédněme do Břeclavského Deníku z 27.1.2010, který nás zpravuje:

„ …Výběrové řízení jsme vyhlásili proto, že nás auditor upozornil na skutečnost, že máme s Temposem na základě výběrového řízení z devadesátých let a že jsme ji každoročně prodlužovali. A to není v souladu se zákonem,“ vysvětlil důvod tajemník břeclavské radnice Dalibor Neděla s tím, že se k otázce výhodnosti a nevýhodnosti jednotlivých nabídek zatím nechce vyjadřovat.

… Poté, co jsme v prosinci podali návrh, vydal úřad v lednu předběžné opatření. To ukládá městu zákaz uzavřít smlouvu s firmou Compag, dokud úřad v této věci nerozhodne. V odůvodnění předběžného opatření je napsáno, že získali pochybnosti o naplnění podmínek. Ale je předčasné mluvit o tom, že máme vyhráno,“ uvedl.

…Jednatel firmy Compag Radek Lizec naopak věří v to, že úřad rozhodne v jejich prospěch. „Podle nás žádné pochybení není, myslíme si, že námitky Temposu jsou irelevantní k průběhu zakázky. Takže úřad by měl co nejrychleji rozhodnout o tom, že všechno bylo v pořádku,“ domnívá se Lizec.

Pokud by Compag nakonec vyhrál, počítá s tím, že zaměstná lidi z regionu. „Je pravda, že na jižní Moravě nemáme žádnou provozovnu. Takže v případě, že podepíšeme smlouvu s Břeclaví, budeme muset mít ve městě nějaké sídlo i se zaměstnanci z Břeclavska,“ vyjádřil se.

Paradoxem je, že město Břeclav má ve společnosti Tempos asi třicet procent akcií. Je tedy otázka, jestli nepřijde o vložené peníze. „Myslím si, že co se týká Temposu, byly peníze vynaložené účelně. Všichni jsou obchodníci, takže spolu budou jednat, jestli nebude nějaká spolupráce. Mluvit o ztrátě akcií by bylo velice předčasné,“ komentoval to Neděla.

„Nevím, proč došlo k této výměně. Ale určitě pro to rada měla své důvody. Osobně vnímám firmu Tempos jako společnost úzce spjatou s regionem a s městem Břeclav. Řadu let přispívala na kulturní a sportovní akce a i k ostatním potřebám města se vždy stavěla velmi pozitivně,“ neskrýval překvapení opoziční zastupitel Richard Zemánek z KDU–ČSL.“

Rozhodnutí ÚOHS z 13. 12. 2010 výběr z více důvodů zrušilo. Najdete ho zde, nebo v příloze. K celé věci- jednalo se o tendr v odhadované hodnotě 270 milionů Kč bez DPH- více i ve zpravodajství o veřejných zakázkách vz24.cz Břeclav chybovala v tendru na zajištění komunálních služeb , či na blogu bývalé místostarostky tohoto města zde .

Komunální služby pro Břeclav dál zajišťuje TEMPOS a.s. Město samotné má však čerstvý problém v podobě další rozporované a zrušené zakázky v hodnotě 90 milionů Kč bez DPH na obdobné služby pro období 9/2012 až 8/2018. Najdete ji v Informačním systému veřejných zakázek pod číslem 207105- Odpadové hospodářství Břeclav . K 9. 5. 2012 podalo nabídku hned 7 uchazečů. Jeden z nich napadl výběrová kritéria a dosáhl zrušení zadávacího řízení. Rozhodnutí pod Č.j.: ÚOHS-S318/2012/VZ-21901/2012/520/MHr nabylo právní moci před 2 týdny. Více zde , nebo v druhé příloze.  

V Mladé Boleslavi byla poslední- desetiletá smlouva s COMPAG MLADÁ BOLESLAV s.r.o., schválena na mimořádném jednání rady města 12. srpna 2004. Podrobně k ní v tiskové zprávě na mb-net. Rada města vybrala Compag .

Pro úplnost dodejme, že 28. 3. 2012 byla založena společnost COMPAG MORAVA s.r.o., která sídlí na stejné mimoňské adrese, jako COMPAG CZ s.r.o. Má stejné jednatele. Společníkem je tu kromě ní jeden mladoboleslavský právník. Jestli se účastnila i druhého řízení, nebo dokonce s některou ze svých sester, jsme neprověřovali.

Zbývá představit mimoňské a pak zase zpět do našeho regionu.

kóm, 06/01/13

PřílohaVelikost
UOHS 2010_R083163.28 KB
UOHS 2012_S318162.65 KB