Hugo a stále divocí koně

Logo WHE Ltd.

Minulý týden přinesl 2 indicie, že australská firma Wildhorse Energy Limited  (WHE) , kotovaná na burze v Londýně i v systému Australian Securities Exchange (ASX) jde dál za splněním svých cílů v regionu Střední Evropa i v ČR. Obdobné korporace jich často dosahují, otázka je pouze kdy, které to jsou a v jaké podobě. A to i bez souvislosti se známou nenasytností stranických pokladen. Tyto aktivity přitom už stačily ovlivnit i podzimní kampaň do senátních voleb na Mladoboleslavsku.

Téma, které společnost WHE spolu se svými aktivitami do Česka vnesla, je z dlouhodobého pohledu mnohem složitější, než by se mohlo na první pohled zdát. Příkladem jsou například čerstvé informace o prodloužení původně časově omezené těžby uranu na Vysočině (budou se zřejmě dále otevírat nová ložiska), či neustávající debaty o prolomení těžebních limitů v severních Čechách. Uhlí je strategicky důležitá surovina, kterou ale bude, stejně jako ropu, čím dál složitější těžit a využívat.  Z dlouhodobého hlediska kromě soběstačnosti začínají hrát roli i otázky stability dodávek surovin a energií a spolu s větším důrazem na obnovitelné zdroje bude sílit i tlak na využívání stávajících, z různých důvodů nevyužívaných zásob/ zdrojů. Dále, systematičtěji v bodech.

1. Metoda podzemního zplyňování uhlí (Underground Coal Gasification- UCG)
Přehledné schéma a popis metody najdete v příspěvku Honzy Cindra http://www.mb-eko.cz/hlavni/aktualita/stane-se-mladoboleslavsko-melnicko-krajem-uhli-horiciho-v-podzemi .
18. 7. byla na webu WHE publikována dohoda s maďarskou vládou o vývoji metody UCG pro vytěžení hlubinných ložisek uhlí, které by zároveň posloužilo jako modelový projekt pro další využití UCG i v dalších zemích EU. Dokument připojujeme v příloze.

2. Public Relations 
Po kratší odmlce se v E15 objevil rozhovor s Johanem Brandem, technickým ředitelem WHE  http://euro.e15.cz/hyde-park/rozhovory/johan-brand-nejsme-banda-zlocinnych-vedcu-lide-maji-malo-informaci-833325 . Ten je autorem prezentace v příloze. Metodu osobně 12. června představoval v Senátu PSP ČR, viz. http://www.senat.cz/zpravodajstvi/zprava.php?id=1167 . Ve stejný den 1. místopředseda Senátu zajímavě uvádí 4. ročník konference IQ Mining, viz. http://www.senat.cz/zpravodajstvi/zprava.php?ke_dni=23.07.2012&O=8&id=1169.

3. Nestanovení průzkumného území Mělnické Vtelno
Tiskovou zprávu na webu města http://www.mb-net.cz/?page=cz,17033.voda-nebude-ohrozena-uhli-se-tezit-nebude je třeba doplnit o stanovisko MŽP- najdete je v příloze, nebo spolu s dalšími informacemi je lze stáhnout z webu obce Byšice  http://www.obecbysice.cz/pruzkumove-lozisko-cerneho-uhli/ds-1032 .

WHE přitom usiluje o průzkum 3 lokalit v ČR. Více na http://praha.idnes.cz/spor-o-tezbu-plynu-zplynovanim-uhli-dvz-/praha-zpravy.aspx?c=A120613_1791611_praha-zpravy_sfo  . O průzkum území Peruc zažádala i spolupracující česká společnost GET, s. r. o., www.get.cz .

Otázka je, jak velký je zájem WHE o další průzkum "naší " lokality. Společnost avizovala zmenšení zájmového území a použití všech možných opravných prostředků proti rozhodnutí MŽP. Viz například http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/wildhorse-energy-cz-nemuze-zkoumat-loziska-uhli-na-melnicku .

Energetické, či energetiku zásobující společnosti (nejen ty polostátní) ovlivňují politiku i ekonomiku  mnohem víc, než jsme ochotni si připustit. Nejsou to přitom pouze největší sponzoři většiny významných politických stran. Postoj tuzemských hráčů tak bude důležitý pro akceptování, či neakceptování aktivit WHE. O to poučenější však musí být zajímající se i angažující se občanská společnost.

4. Petice „NE těžbě uhlí“ - http://www.petice24.com/netezbeuhli
K dnešnímu dni ji podepsalo 3183 občanů. Z toho 207 z Mladé Boleslavi, včetně autora tohoto článku. Jak málo podpisů to vzhledem k velikosti území je, netřeba zmiňovat. Seznam mladoboleslavských signatářů najdete na http://www.petice24.com/signatures/netezbeuhli/start/0/country/CZ/location/4157196434 .

5. "Ne těžbě břidlicového plynu na Mladoboleslavsku"
Svérázný bilboard na R10 mne inspiroval k návštěvě stránek http://adolfbeznoska.cz/ , resp. k přečtení programu jednoho z kandidátů do podzimních senátních voleb. Na konci v kategorii Nebudu podporovat lze najít bod 2: Těžba břidlicového plynu na Mladoboleslavsku.

První nonsens tohoto typu obsahuje hybridní text http://www.mb-net.cz/?page=cz,16430.mesto-mlada-boleslav-nesouhlasi-se-zamerem-tezby-uhli , který na konci k tématu UCG přimíchává úplně jinou metodu těžby něčeho jiného (břidlicového plynu- tzv. HF- hydraulic fracturing ) z jiných lokalit. Břidlicový plyn se na Mladoboleslavsku, ani Turnovsku nikdy nenašel a tudíž se ani těžit nebude...

Program i stránky jsou zajímavé i jinak a budeme jim věnovat pozornost v dalších příspěvcích.
 

David Hradiský, 22. 7. 2012

 

 
 

PřílohaVelikost
UCG-cooperation-agreement320.08 KB
UCG_14.6.20121.64 MB
2012_pruzkumne_vrty_pu_melnicke_vtelno_rozhodnuti275.04 KB