SmogAlarm

Logo aplikace SmogAlarm, zdroj: Čisté Nebe o.p.s.

Rádi bychom Vám opět připomněli aplikaci, připravenou obecně prospěšnou společností Čisté Nebe  z Ostravy. Její poslední podobu, nyní již na samostaném projektovém webu www.smogalarm.cz nejde komentovat jinak, než v superlativech. Je dostupná pro chytré telefony, ale funguje i jako upozornění mailem. Varování, že se v MB „červení“ přišla přihlášeným v noci v sobou 25. i v neděli 26.1. 

O Smogalarmu jsme Vás poprvé informovali v příspěvku Představujeme Vám aplikaci smogalarm. Je to aplikace určená pro chytré mobilní telefony ke zjištění aktuálního stavu ovzduší na celém území České republiky. Aplikace je k dispozici pro mobilní telefony s operačním systémem Android (verze 2.2 a vyšší), iPhone (iOS 4.3 a vyšší) a pod názvem Čistota ovzduší také pro telefony s operačním systémem Windows Phone. Tato dokonce před nedávnem prošla velmi zdařilou aktualizací, kterou autor denně používá a všem ji může osobně doporučit. Pro svůj provoz vyžaduje aplikace alespoň dočasné připojení mobilního telefonu k internetu.

V sekci „Upozornění mailem“ po zadání kraje a měřící stanice, jejíž hodnoty chcete sledovat budete po zadání Vašeho mailu a jeho verifikaci dostávat upozornění mailem kdykoli, kdy imisní charakteristiky nabydou na sledovém území hodnot, označovaných v ISKO jako index kvality ovzduší „špatný“ a „velmi špatný“. K tomu v MB v době topné sezony dochází v případě, kdy hodinové koncentrace PM 10 překročí 90, resp. 180 µg/ m3 . (V letních měsících sporadicky při velmi zvýšených koncentracíchpřízemního ozonu). 

Nejohroženější skupinou, spolu s dětmi jsou senioři, kteří zpravidla nedisponují okamžitým přístupem k internetu. Předávejte jim prosím tyto informace, kdykoli aktuální hodnoty, či denní průměr koncentrací PM10 překročí  70 µg/ m-3.

Uctivá poklona a Čisté Nebe do Ostravy. Tam už se opět „fialoví“…

David Hradiský, 27. 1. 2014