Jak vypadá konsistentní informační kampaň ke zlepšení kvality ovzduší ?

Dýcháme to, čím topíme

V průběhu listopadu 2011 byla Ministerstvem životního prostředí (MŽP) spuštěna informační kampaň, zaměřená na problematiku nevhodných způsobů vytápění v domácnostech, které významně ovlivňují kvalitu ovzduší v Moravskoslezském (MS)  kraji. Kampaní chtělo MŽP upozornit a zdůraznit, jaké dopady mají nevhodné a ekologicky nešetrné způsoby vytápění na životní prostředí v celém kraji. Na kampaň, financovanou z evropských zdrojů, je vyčleněno celkem 7 milionů korun. Více na http://www.mzp.cz/cz/news_111020_Havirov  a o její struktuře a načasování v příloze č. 1.

Součástí kampaně bylo od 1. 1. 2012 i spuštění společného programu MŽP a MS kraje na výměnu starých kotlů na tuhá paliva. Více na http://www.mzp.cz/cz/news_111221_kotle a v příloze č. 2.

I v průmyslově silně zatíženém regionu jsou lokální topeniště významným zdrojem prachového znečištění (téměř 1/3) a MS kraj se stává průkopníkem v edukačních kampaních tímto směrem. Termín „ostravská raketa“ možná vzbuzuje úsměv na rtech, nikoli už ale v jiných částí těla. http://www.lokalni-topeniste.cz/ Kvalita těchto stránek i celé kampaně dává nechtěně vyniknout trapnosti bagatelizujících vyjádření řady politiků i úředníků tímto směrem.

9. 2. začala v Ostravě intenzivní informační kampaň „Dýcháme čím topíme“, která pokračuje do konce března. http://www.mzp.cz/cz/news_120209_kampan V „Týdnu za čisté ovzduší“ 20. - 23. února proběhla i v dalších čtyřech městech Moravskoslezského kraje série diskusních kulatých stolů a přednášek spojených s prezentací spalování pro školy a veřejnost a pojízdnou výstavou zaměřenou na téma spalování odpadků a problematiku lokálních topenišť. Více na http://www.mzp.cz/cz/news_120208_Topime_spravne Kampaň podpořily webové stránky http://www.topimespravne.cz a facebookový profil http://www.facebook.com/TopimeFajne   22. 2. Bohumínští školáci zkusili, jak chutná čistý vzduch http://www.mzp.cz/cz/news_120222_Bohumín  23. 2. Týden ukončila akce v Havířově. http://www.mzp.cz/cz/news_120223_Havířov

Několik obdobných kampaní, i když v mnohem menším rozsahu, uskutečnilo v minulosti MŽP i Středočeský krajský úřad. O nich v některém z dalších příspěvků.

David Hradiský, 4. 3. 2012
 

PřílohaVelikost
Informační kampaň Havířov928.55 KB
Program kotle MS kraj176.46 KB
Kampaň v Karviné 2