Co bude dál s odpady z města i regionu ? Představení hostů I.

MB Café 3- Co bude dál s odpady z města i regionu ?

Je nám ctí představit Vám prvního hosta, který přijal naše pozvání do třetího- červnového pokračování cyklu MB Café, jehož cílem je představit technologii mechanicko-biologické úpravy (MBÚ) komunálního odpadu a jeho konkrétní realizaci v mladoboleslavské východní průmyslové zóně. Je jím předseda Českého sdružení pro biomasu CZ Biom, bývalý poradce tří ministrů životního prostředí a pedagog České zemědělské univerzity v Praze Ing. Jan Habart, PhD.

V první části akce Dr. Habart představí různá provozní nastavení technologie MBÚ. Jedná se o poměrně různorodou skupinu úprav komunálního odpadu, která byla díky specifickým podmínkám (množství spaloven či jiných spalovacích zdrojů) a legislativě (zákaz ukládání neupraveného odpadu na skládky) vyvinuta a zdokonalena zejména v Německu a Rakousku. Desítky zařízení tohoto typu jsou v současnosti provozovány v Itálii. V EU lze vzhledem k tlaku na druhotné využití surovin i energetické využití odpadů očekávat jejich další budoucí rozvoj. Autor nám představí podobu konkrétních zahraničních provozů MBÚ i způsoby jejich fungování v konkrétních regionech.

Dr. Habart je jedním z nemnoha autorů, kteří se v ČR tématu dlouhodobě a systematicky věnují. Stručný tematický úvod „ Jiný pohled na ekonomiku MBÚ a spaloven “ z roku 2010 publikujeme s jeho svolením v sekci Ke stažení.

Vstup na akci je volný. Podrobnosti k času a místu konání najdete v příloze předchozího příspěvku zde.

David Hradiský, 5. 6. 2013