Bolecard

Bolecard

Boleslav Mladou není radno podceňovat. Již koncem března příštího roku se může stát zřejmě nejmenší českou municipalitou, které má „městskou kartu“. Jako obvykle skvěle informovaní občané a obyvatelé se tak mohou těšit na svou vlastní malou Opencard. Její avizované zavedení k 1. 1. 2013 však už není možné stihnout. Což je ovšem méně znepokojující, než další zjištění.

O projektu nás zevrubně informuje jediná tisková zpráva na webu města. Je ze 17. 2. 2012 a končí stylově-„ Podrobnosti a možnosti projektu se nyní dolaďují a o dalších možnostech budete v čas informováni.“ http://www.mb-net.cz/?page=cz,16052.prukazky-v-mhd-nahradi-moderni-cipove-karty

Citujme dále“ Průkazky MHD chce Dopravní podnik Mladá Boleslav nahradit moderními čipovými kartami. Jedná se o elektronické karty, které by pro občany Mladé Boleslavi znamenaly řadu výhod. Fungovat mají jako elektronické peněženky nejen v MHD, ale také jako karta, kterou se budou prokazovat lidé, kteří mají nárok na bezplatné jízdné (děti do 15 let, senioři nad 70 let, rodiče na mateřské a rodičovské dovolené, držitelé Jánského plakety). Potvrdil to dnes na tiskové konferenci primátor města Raduan Nwelati.“

Autor těchto řádků, jako držitel Janského plaket, již jednu takovou vlastní. Nijak se neliší od ostatních současných elektronických peněženek v boleslavské MHD, viz. titulní montáž.

„Stejně tak bude čipová karta platit v dalších městských zařízeních, jako jsou například koupaliště nebo knihovna. Také by měla být kompatibilní se systémem ve školních jídelnách, aby mohli lidé používat pouze jednu čipovou kartu,“ řekl dále primátor Nwelati. Díky této nové čipové kartě by také lidé mohli uplatňovat slevy v některých obchodních řetězcích v Mladé Boleslavi, se kterými už Dopravní podnik Mladá Boleslav v současnou chvíli jedná. Pokud dojde k domluvě, tak podnik s obchodníky uzavře dohodu… Na této čipové kartě bude zároveň umístěna fotografie a zakódované rodné číslo držitele a čárový kód pro využití slev v obchodech. Tento projekt by měl být připraven do konce letošního roku a nejpozději od 1. 1. 2013 by karta v Mladé Boleslavi měla fungovat. Nová elektronická karta Dopravnímu podniku například také umožní lépe sledovat obsazení jednotlivých tras MHD v určitých časech. V současnou dobu totiž podnik nemá přehled kolik lidí, kteří mají jízdu MHD zdarma, autobusů využívá.“

Dle výroční zprávy Dopravního podniku města Mladá Boleslav, s. r. o. (DPMB) v příloze bylo k 31. 12. 2011 v oběhu 25 869 čipových karet. Za rok 2011 jich bylo prodáno 1481. Dárcům krve jich bylo zdarma vydáno 113. K poslednímu dni roku jich bylo aktivně využíváno 25 284. Čipové karty na městskou dopravu jsou uznávány k bezplatné úhradě jízdného také u společností Bus Line Semily a.s., ČSAD Jablonec nad Nisou, a.s., ČSAD Liberec, ČSAD Česká Lípa a Transcentrum bus, s.r.o. Za rok 2011 bylo s městskými kartami provedeno cestujícími celkem 1 435 813 bezhotovostních plateb jízdného. V kapitole „Úvahy do budoucna“ se o zavádění dalších nových karet nedočtete, pouze na str. 39 najdete zmínku o nutnosti přípravy na budoucí používání víceúčelových karet nové generace. 

19. 9. byly do Věstníku veřejných zakázek Ministerstva pro místní rozvoj ČR pod evidenčním číslem zakázky 232142 vloženy informace o výběrovém řízení, ve kterém DPMB poptává „ Dodávku karet s čipem včetně logistického softwaru. Předpokládaný počet dodávky radiofrekvenčních karet činí 35 000 ks. Karta musí být kompatibilní s kartou Dopravního podniku Mladá Boleslav, s.r.o. a ostatních dopravců. Zároveň musí být kompatibilní s docházkovými systémy základních škol a jídelen zřizovaných statutárním městem Mladá Boleslav.“ Jejich dodávka je požadována do 31. 3. 2013. Předpokládaná hodnota zakázky je 4 miliony Kč bez DPH.

Podrobněji o problematice fungování čipových karet najdete více na Elektronické karty v dopravě v Česku.  Jejich širší fungování zajišťují některá krajská města, například Hradec Králové, Pardubice, Liberec, Plzeň, Ostrava a Praha.

Bohužel velmi znepokojující jsou v srpnu publikovaná zjištění sdružení Iuridicum Remedium o. s., že z většiny městských karet v ČR lze jednoduše krást osobní data. Více, včetně ukázky jak se to s pomocí jednoduché aplikace v mobilním telefonu dělá s tou hradeckou, plzeňskou a pardubickou, najdete  zde , nebo jako  Původní text  sdružení UR. Že se jedná o problém staršího data, ukazuje Reportáž ČT z února 2010.

Obchodníci i my, pohyblivá výplň v kulisách města, se v Mladé Boleslavi máme opět na co těšit. Na zmíněné „podrobnosti a možnosti projektu, který se dolaďují“ a zejména jeho bezpečnost i potřebnost, nechť se laskavý čtenář pokusí doptat po své vlastní ose.

David Hradiský, 2. 12. 2012

PřílohaVelikost
Výroční zpráva DPMB 20114.69 MB
Vzpomínky na opencard 1
Vzpomínky na opencard 2
Vzpomínky na opencard 3
Vzpomínky na opencard 4