Po polních cestách bez drncání aneb asfaltizaci Českého Ráje zdar!

Český Ráj to na pohled...Mezi poli se vine stará selská cesta, meze bzučí kobylkami a na obzoru krajinu pozdvihuje kostelík....Znáte také takové krásné polní a lesní cesty? Rychle se po nich projděte a nafoťte si je, bude to možná naposledy...V zájmu pohodlnější dopravy usedlíků i chatařů, a v kdovíjakém dalším méně zřetelném zájmu do Českého Ráje plíživě a nezadržitelně/?/ vtéká...asfalt.
Ano,do jisté míry chápu. Starousedlík, dojíždějící denně někam do fabriky a přepravující domů všechno možné, vám prdí na romantiku, na okresku se chce dostat rychle, plynule a bez čvachtání ve výmolech a kolejích. Ze soucitu se svým plechovým mazánkem tu romantiku oželí i ten chalupář. Přesto, je opravdu nutné zkousnout tuto nevratnou devastaci krajinného rázu zdaleka nejen zmíněného Ráje?
Tak konkrétně: Podporujeme turistický ruch v oblasti, ubytovací kapacity, ve zmíněné oblasti stále nejsoucí na úrovni západní klientely. Takže penzion Chlum v údolí Žehrovky: kvůli této jediné usedlosti přebudován kilometr klasické selské cesty na asaltku na Stadla, dalších pár set metrů na stranu opačnou do Pleskotského údolí. Cca 300 m2 bývalého travnatého sadu se změnilo v jednolité vyasfaltované parkoviště s lampami pro tento penzion, taková maličkost v jádrové zóně CHKO....
Nedávno mě vyděsil otec, mající chatu nedaleko: "tak už tu budeme mít taky asfaltku"! Naštěstí neměl úplně pravdu, v plánu obce Vyskeř a CHKO je "pouze" úprava cca dvou kilometrů původní kamenité cesty povrchem z tzv. "minerálního betonu", tedy horninové drti nestejné hrubosti bez dodatku umělého pojiva...Ale kdo ví, co z toho nakonec vyleze, zda mě jen příslušné úřady neopily rohlíkem a nerozvinou náhle skvostný asfaltový koberec, a to i v částech, kde je původní, prastará cesta z pískovcových kvádrů, která by spíše zasoužila statut národní památky......Chataři ale přesto zajásají a afaltéři se napakují..
Ale snad to vidím černě...Černě, avšak v jiném smyslu, to vidí například zastupitelstvo v Libošovicích...Zatímco nebylo možné ho přimět k opravě sakrální památky ze 17. století, kterou by, pro obec zdarma a bez úsilí, bylo ochotno provést obč. sdružení pana Pröllera z České Lípy, v otázce asfaltizace CHKO je dotyčná obec nezvykle čilá...Například nejméně kilometr krásné a pevné tradiční selské cesty k samotě Dehetník, čítající dvě usedlosti, přeměněné v asfaltku, stejně jako další kilometr z Libošovic na samoty nad údolím Žehrovky...Pravda, zatím se nejedná o klasický hladký asfaltový koberec, nýbrž asi o jakýsi /snad levný?/ asfaltový recyklát kdoví odkud - prostě drcený asfalt se štěrkem...Podklad pro budoucí koberec? Nebo se toto tlakem a teplem v podobný časem slije?
Nerad bych byl nařčen z přezíravosti k nelehkému životu a potřebám těch, kdo dosud neutekli do města a žijí na gruntech svých předků, nebo vytvářejí nové podobné. Vyasfaltujeme proto ale postupně celý Český Ráj? Existovala-li by v Unescu jakási obdoba geoparku, kam se Český Ráj s odřenýma ušima doastal, tedy asfaltopark, máme již zajisté podanou razantní přihlášku a naše naděje jsou velké...
Karel z lesa