Na Branžež výhradně ve skafandru?

Karle, Komárovský rybník je jenom prvním z odcházejících. Dokud budou tyto krajinotvorné prvky používány jen co nástroj k výrobě ryb, nemůže to přeci dopadnout jinak. Samočistící schopnost vody - tento fenomén - se nám podařilo "porazit". A jistě to víš. Jak to vidí třeba správa CHKO? Mají taky třeba nějaký názor. Co jeřábi v loukách? Jsou? 

Komárovský rybník s nevelkým průtokem nemůže obstát před enormní zátěží - i těch splachů, co jsi zmínil. Od revoluce každým rokem bylo strastiplné vyhlížet tabulku hodnocení kvality vod pro rekreaci a vědět, že první místo s předstihem znovu obhájíme. Kdo lobby porazí? Co se stalo ze zákony, viděls´reportáže z jižních Čech o rabnících a nakládání s nimi v pořadu Nedej se? Alespoň nadechnout po naději by mohla tento prostor akce "biokapr", až se lidi budou chtít na talíři vrátit k nějakému zážitku, tam by mohla ona Klausova ruka trhu přeci jen zabrat! Co je na hladinách našich stojatých vod k vidění? Jsou tam kytky, co bývaly za tvých i mých časů? Jsou tam nějaké (opravdové) kachny? Vidíš nad nimi blanokřídlý hmyz? Vše v tichosti odešlo (i ze seznamů). Ale jsou ještě vzácně takové. Zajdi za zážitkem na soustavu drobných hladin do parku k Domousnicům a dokonce snad ještě i na Vraždu. Hlavně za Březnem na rybníček Pískový - a nedopočítáš se pestrosti toho prostředí! Je v jiném režimu (nerežimu). A dál už zkoumat nemusíme. Znám z nálepek od sirek, které jsem sbíral, z jejich dřevěných krabiček, pozvánky do socialistických letovisk! Tady ta oblast měla zvuk. Ano, tehdy fungovala. Je síla vrátit to zpět? Nebylo to režimem, bylo to zaostalostí, která krajině lépe svědčila (i přes mnohde uplatňované chemické předzásobování krajiny). Ale, fůra lidí řezala noviny na suché záchody, které pak končily na poli, na praní mýdlo s jelenem a rejžák, antikoncepce gumová, neprodukovalo se tolik odpadu (byl skleněný a plechový) a rybníky na rekreaci si soudruh jó hýčkal. Včetně napovolovaných chatek v okolí.

Jednou ses mne ptal, jestli jsem už rezignoval na myšlenky od tehdejšího stolu Strážců přírody z vašeho města. Převážně. Jeden chytrý člověk z muzea řekl, že se ještě dočká, až si přírodu docela zničíme. Myslíš, že ne? Kdybych měl dnes se v slavičích roštích přetahovat s každým grázlem o petflašky, ani bych chytání nezačal. A kde by končila všechna moje oznámení, s jakým výsledkem? Nevím jak ty, ale já jsem si v snažení prožil své. A kolikrát jsem byl skoro bit.

Co bezdomovci na periferii? Mají zimní servis s polívkou, kde je postih přinejmenším za znečišťování krajiny neodtraněnými příbytky? Precedent pro díl populace - té, která se ještě před zvlčilostí jakžtakž drží? A co ti ostatní - zásadoví? Kde děláme chybu? Zdraví Pavel z Kněžmostu