PRO ŽÁKY 2. STUPNĚ A STUDENTY

Nejšťastnější na světe jsou děti a dospívající v Holandsku. Víte proč?

  • Jsou svobodní a samostatní: už od malička jsou zvyklí pohybovat se venku sami. Dávat pozor na nebezpečí, zodpovídat sami za sebe, poradit si v neznámých situacích. To dodá člověku zkušenosti i sebejistotu!
  • Tím, že se pohybují víc nezávisle na rodičích, tráví víc času spolu s kamarády. A to je větší zábava, než na telefonu. Člověk se ve společnosti kamarádů cítí líp!
  • Hodně chodí pěšky a jezdí na kole či koloběžce – mnohem víc než děti u nás. Za každého počasí: i ve sněhu a dešti. Když to tak dělá denně, dodá to člověku kondici a otužilost a hned tak něco ho nerozhází!
  • Jasně, že se cítí být COOL! Nemusíš být nej.., stačí, že jsi v pohodě jako všichni a máš svůj život pod kontrolou. Nikdo nechce být závislý na tom, kam ho dovezou rodiče! Na kole jezdí do školy i holandská princezna...

Takže recept holandských dětí na štěstí = buď co nejvíc venku za každého počasí, po městě se pohybuj po svých, nezávisle na rodičích, nejlíp ve společnosti kamarádů! Health & Fitness + Freedom + Friends + Cool

Do školy svobodně bez rodičovského Mama-Taxi = KLIDNĚJŠÍ A PŘÍJEMNĚJŠÍ PROSTŘEDÍ PŘED ŠKOLOU!

Když se většina dětí nenechá vozit do školy autem a raději se vydá svobodně a zdravě po svých, změní to i prostor kolem školy: bude tu méně aut, hluku i smogu a všichni se budou cítit líp!
Svoboda má hodně podob: pěšky, na kole, na koloběžce, na skateboardu nebo autobusem. Sám, nebo s kamarády...

Není snadné se k tomu odhodlat? Proto je tu SOUTĚŽ!

Zvyky a vlastní pohodlnost je těžké měnit. Pomůže, když se o to pokouší víc lidí společně a navzájem se hecují a podporují. A taky nějaká odměna, když se to podaří!
Která boleslavská škola bude mít v posledním dubnovém týdnu nejmíň lidí, kteří se nechali dovézt autem až ke škole, vyhraje 15000Kč. Nejlepší třída navíc celodenní volnou vstupenku na koupaliště místo školy. Soutěží celá škola: žáci, učitelé i uklízečky! Více o soutěži ZDE.

Dojíždíš zdaleka a jinak než autem to nejde? I tak máš šanci pomoc své škole a třídě vyhrát: nech se vyložit někde u hlavní silnice dál od školy, aby vaše auto nezhoršovalo situaci před školou a zbytek dojdi pěšky!

Chceš zažít tu pravou holandskou svobodu? ZKUS TO NA KOLE!

Pokud jsi zkušený cyklista, umíš se orientovat a znáš dopravní předpisy, vyber nejlepší trasu do školy (možná nebude stejná jako pěšky, autem či MHD, v MB je hodně nových cyklostezek, dobré jsou i vedlejší klidné ulice - hodně pomůže cyklomapa MBike). Rozhodně svůj nápad prober s rodiči a nezapomeň si helmu, dobrý zámek a světlo na kolo. Nezapomeň, že kolo ani koloběžka nepatří na chodník (smějí sem na něm jen děti do 10 let) a buď ohleduplný k ostatním, hlavně k chodcům - jsou slabší, než cyklisté. Jak na to se dozvíš ZDE.
A zjisti si, kde se dá bezpečně parkovat u vás ve škole - většina škol nějak zajišťuje parkování kol a koloběžek žáků a zaměstnanců.

Rodiče se tolik nebojí o Tebe, ale o Tvoje drahé kolo? Pokud to neobhájíš dobrým zámkem (vždycky musíš zamknout kolo společně s rámem k něčemu pevnému) a zajištěným parkováním ve škole, zkus si pořídit městské kolo (třeba jako dárek k narozeninám). Nemusí to být vůbec nic drahého, klidně starý second-hand bez přehazovačky za pár stovek. V Holandsku také jezdí na všem, co drží pohromadě a starší kousek si aspoň budeš moci pomalovat, polepit či jinak vytunit podle svých představ!

Pokud je Ti víc něž 16 let, můžeš se registrovat a využívat i sdílená kola nextbike, v MB prvních 15 minut zdarma.

 

DOTAZNÍK pro žáky 2. stupně ZŠ a studenty SŠ k projektu "Pomozme dětem na vlastní nohy!"

MAPA pro vkládání nebezpečných a nepříjmených míst (nejen) na cestě do školy.

YOUTUBE: SVOBODNÁ CESTA DO ŠKOLY V HOLANDSKU

Podrobná PRAVIDLA SOUTĚŽE

DO ŠKOLY NA KOLE či KOLOBĚŽCE - jak na to?

KUDY V MB NA KOLE A KOLOBĚŽCE: Cyklomapa MBike

Bez auta to nejde?  Mapa doporučených zastávek Mama-Taxi: Do školy po svých - KUDY?