Žít Nwoleslav - Centrum

Studie areálu zpracování komunálního odpadu zdroj: www.ipolt.cz, sekce propagace

Než budeme pokračovat v naší sérii, je dobré ukázat jak úzce je projekt Centra průmyslového zpracování komunálního odpadu (CPZKO) v Mladé Boleslavi propojen s předvolebními sliby a aktivitou konkrétní politické strany. Respektive že zařízení nebylo vytvořeno pouze pro potřebu našeho města, jak uváděly jeho předloňské podzimní tiskové výstupy. MB mu totiž bude dodávat jen třetinu vstupů- krmení- tedy odpadu.

Již několika příspěvky se Vám kolega snažil ukázat, že bez zaznamenatelné dlouhodobé odborné diskuse se najednou projekt ocitl jako bod číslo jedna předvolební kampaně ODS do komunálních voleb na podzim roku 2010.

První zmínky o průmyslovém zpracování komunálního odpadu našel kolega v dubnu 2010 zde . Ideu spalovat komunální odpad ve ŠKO-ENERGO s.r.o. ale kupodivu již v červenci 2006 zde. O čtyři roky později, v červenci 2010 se Na Karmeli konalo fórum Zdravého města, jehož jedním z výstupů - deseti problémů města- je bod Koncepce odpadového hospodářství (Zahrnout do investic). Inicioval ho vedoucí magistrátního odboru životního prostředí. Následně bylo destatero vystaveno jako anketa na mb- net zde. Problém tam ale úplně nezapadl.

3. 9. 2010 se na webu města objevil text Radnice chystá unikátní systém zpracování komunálního odpadu. Dle tohoto příspěvku „ Projekt, který je ojedinělý v celé republice, připravuje vedení města ve spolupráci s koaličními stranami společně s firmou Compag a ve spolupráci se společností Ško-energo. O projektu informoval primátor Raduan Nwelati na dnešní tiskové konferenci... Projekt bude sloužit k likvidaci odpadu z Mladé Boleslavi, nikoli z jiných obcí...“  Zpráva nezmiňuje další využití odpadu ani to, že projekt bude provozovat firma, v níž má město menšinový podíl. Před volbami 15. - 16. 10. 2010 jsou publikovány ještě dvě další- z 10.9 a 15.10. - podrobněji v CPZKO v MB 2010

Projekt má kromě jiného umožnit zrušit mladoboleslavským občanům platby za likvidaci komunálního odpadu a tedy významné plus straně v budoucnu. Co bylo slibováno v dalších obcích, kde zajišťuje tuto službu COMPAG MLADÁ BOLESLAV s.r.o. nám není mnoho známo, ale ještě se k tomu vrátíme. Související a sdílnější část programu ODS 2010 pro MB najdete v příloze.

Naposledy se k tématu vrací 1. náměstek města v tiskové zprávě z 16. 11. 2012 zde

„… Zmíním ještě poplatky za svoz komunálního odpadu. V našem plánu bylo a je, že tento poplatek může být obyvatelům našeho města odpuštěn, ale v případě, že bude fungovat nová linka na zpracování komunálního odpadu ve východní průmyslové zóně. Tato linka ale ještě není. Pokud půjde vše optimálně, tak by se mohla uvést do chodu na jaře v roce 2014. To znamená, že na svoz musíme vydělat, pak můžeme zrušit poplatek za svoz komunálního odpadu,“ vysvětlil dále Beznoska s tím, že vývoz odpadu stojí ročně město 17 milionů korun. S tímto projektem zároveň souvisí i kapacita michalovické skládky – ta bude vyčerpána právě v polovině roku 2014. Ročně sem je umístěno cca 40 tisíc tun odpadu ročně, z toho polovinu vyprodukuje město Mladá Boleslav.“

Jak ukážeme dále, už delší dobu je nemožné odlišit, co je město, " jeho " COMPAG a jeho / jejich ODS. Nejprve ale k unikátní technologii.

kóm, 31/01/13

PřílohaVelikost
ODS MB 2010 odpady1.13 MB