Žít Boleslav- Referendum

Chcete levnější teplo?, Neznámý autor, září 2012, dvoubarevný tisk, 209x147mm. Originál k nahlédnutí u autora

Vraťme se téměř o rok zpět a připomeňme si s předstihem první mladoboleslavské referendum, které se konalo v úterý 18. 9. 2012. Je unikátní tím, že nikdo přesně voličům nevysvětlil důvod, proč by se město jako vlastník mělo zbavovat podílu v prosperujícím strategickém podniku, jehož zákazníky jsou domácnosti, důležité instituce státní správy a samosprávy i komerční subjekty. Kolik vlastně celá akce stála?   

Pro připomenutí citujme tiskovou zprávu z mb-net Referendum je neplatné-hlasovat přišlo jen 20 procent voličů

„V úterý 18. září se v Mladé Boleslavi konalo místní referendum k otázce: „Souhlasíte s prodejem akcií městského distributora tepla, společnosti Centrotherm Mladá Boleslav a.s., soukromým investorům?". Občané mohli od 8 do 22 hodin přijít vyjádřit svůj názor v obvyklých volebních místnostech. Po sečtení všech hlasů je jasné, že referendum je neplatné. „S ohledem na nízkou účast voličů v referendu, budeme pokračovat v projektu snížení ceny tepla pro obyvatele města Mladá Boleslav, a to vstupem strategického partnera tak, že si město Mladá Boleslav ponechá minimálně 51 procent akcií, aby mohlo o společnosti Centrotherm nadále rozhodovat,“ řekl dnes primátor města Raduan Nwelati.“

Autor byl jeden z 6256 občanů, kteří do urny hodili odpoveď  NE. Pomineme-li čas a energii 6620 voličů vynaložené na účast v hlasování, stála oficiálně celá akce 657 100 Kč. Údaj, jinde nezveřejněný, lze ověřit zde v záložce Regionální a místní správa § 617.

Proč ale vlastně pokračovat v projektu snížení ceny tepla pro obyvatele MB (?) vstupem strategického partnera?

David Hradiský, 11. 9. 2013