Zatmění

Památník židovským spoluobčanům internovaným v mladoboleslavském ghettu, zdroj: mb-net

Jsou místa, lidé a témata, s nimiž se setkat je proměňujícím zážitkem. Nosíme je v sobě mnohdy celý život. Jedním z nich bylo pro autora zjištění, že i Mladá Boleslav měla svou vlastní verzi „Endlösung der Judenfrage“.  Jiným pak návštěva Liebeskindova Židovského muzea v Berlíně. Lze-li si vůbec nějak obrazně představit, co znamená slovo konečná a zatmění. „Zmizelým“ transporty z mladoboleslavského ghetta 13. a 16. 1. 1943 bude věnováno první letošní MB café 30. ledna.

Součástí akce bude představení průběžných a velmi povzbudivých výstupů společného snažení organizátorů MB café a všech partnerů mladoboleslavské mise projektu Stolpersteine, viz náš předchozí příspěvek zde .

Hostem bude autorka seznamu mladoboleslavských obětí šoa paní Blanka Rozkošná a pan Michaeal Lichteinstein, který krátce připomene i 70. výročí největší masové vraždy českých občanů v novodobé historii.  V noci 8. března 1944 strávily osvětimské plynové komory a krematoria životy 3791 obyvatel takzvaného Terezínského rodinného tábora.

Pozvánku na výjimečnou akci Vám přineseme příští týden.

David Hradiský, 15. 1. 2014