Výpadek provozu měření kvality ovzduší v MB

SMBOA-automatizovaný imisní monitoring a doprovodná meteorologické měření v MB

V předchozím příspěvku jsme Vám slíbili zjistit příčinu momentálního výpadku dat z automatizovaného imisního monitoringu (AIM), který pod označením SMBOA dodává údaje o kvalitě ovzduší v Mladé Boleslavi. Data nejsou dostupná od sobotní druhé hodiny ráno. Měření by mělo být obnoveno asi až v průběhu středečního dopoledne. Došlo bohužel k výpadku klimatizace kontejneru, ve kterém jsou jednotlivá měřicí zařízení. Celá stanice tak doslova zamrzla.

Opravu klimatizace provedou technici z královehradecké pobočky ČHMÚ zítra a následně bude ještě nějakou dobu trvat, než se vnitřní vybavení dostane do svých provozních teplot. Do informačního systému kvality ovzduší ISKO ze kterého čerpají údaje i aplikace typu SmogAlarm, by data měla začít nabíhat nejdéle v průběhu středečního odpoledne. Může to být samozřejmě i dříve.

Od ing. Martiny Černé, vedoucí oddělení ochrany čistoty ovzduší ČHMÚ ze zmíněné pobočky, které tímto děkujeme, jsme se také dozvěděli, že celá stanice/ kontejner je na hranici své životnosti. V příštím roce proběhne v rámci modernizace celostátní monitorovací sítě jeho výměna, včetně přístrojového vybavení.

O tématu dále podrobněji i v příspěvcích Výpadek měření z AIM SMBOA , či Výpadek.

David Hradiský, 10. 12. 2012