Výpadek měření z AIM SMBOA

SMBOA (foto P. Filip)

Slíbili jsme Vám zjistit příčinu výpadku měření z automatizovaného imisního monitoringu v MB. Data nebyla dostupná od úterý 20.11 dopoledne do středy dopoledne. Zpětně pak byla publikována ta od časných ranních středečních hodin. Do krátké prezentace jsme přehledně shrnuli data o úplnosti měření denních koncentrací PM10 od roku 2000. Některé výpadky trvaly celé týdny. Některé roky jsou naopak prakticky kompletní.

Zpátky k příčině posledního. Netýkal se pouze Mladé Boleslavi. Slovy ing. Martiny Černé, vedoucí oddělení ochrany čistoty ovzduší pobočky ČHMÚ v Hradci Králové, která spravuje  SMBOA spravuje „Výpadky byly způsobeny problémy s naším úložištěm dat na pobočce HK, odkud data odcházejí dále do Prahy a na internet. Museli jsme aktivovat záložní cestu, ale nyní by již mělo opět být vše v pořádku.“ Za odpověď děkujeme.

Pro neúplnost dat tak úterý nebude vedeno jako nadlimitní. Např. mezi lety 2003 až 2007 mohla chybějící denní data v době topné sezony významně ovlivnit celé roční bilance. Více v příloze.

David Hradiský, 22. 11. 2012

 

PřílohaVelikost
Výpadky SMBOA PM10 2000-2011371.97 KB