Vyhlášena Smogová situace pro Středočeský kraj

Zvykáme si

Po Moravskoslezském kraji byla dnes v 0:11 hodin „Smogová situace“ vyhlášena do odvolání i pro celý Středočeský kraj. Jedná se o obdobu dřívějšího „Signálu Upozornění“ na možnost výskytu smogové situace, který byl změněn novelou Zákona o ochraně ovzduší 201/2012 Sb. Když si toho dispečer Dopravního podniku města MB všimne, mohly by po městě poprvé jezdit autobusy označené vlaječkou.

Sensu stricto však k tomu při podnikem deklarovaném způsobu jejich vyvěšování paradoxně nemusí dojít. Nehledě na výpadek dat z AIM SMBOA.

Vznik smogové situace a její ukončení vyhlašuje ministerstvo neprodleně ve veřejně přístupném informačním systému (tj. na stránkách ČHMÚ) a v médiích. Současně neprodleně informuje inspekci a dotčené krajské a obecní úřady a dotčené provozovatele stacionárních zdrojů, kterým byly uloženy zvláštní podmínky provozu (jedná se o regulované zdroje). Obsah pojmu „Smogová situace“ vymezuje paragraf 10 tohoto zákona, který najdete v příloze. Podmínky jejího vzniku/ vyhlášení a ukončení najdete přehledně na str. 50 (Str. 2834).

Tématu se budeme věnovat v následujícím příspěvku, spolu s různými zdroji a doporučeními jak minimalizovat následky tohoto typu environmentálních krizových situací.

David Hradiský, 21. 11. 2012
 

PřílohaVelikost
201_2012 Sb.1.8 MB