Veselé babí léto aneb slunečný pohřeb zaživa....

Řečeno vše...

Sobota 27. září, medové slunce rozechvívá teplem listy stromů... mnohých zde už naposledy... Až moc veselé, příjemné počasí na pohřeb, tím spíše hromadný pohřeb cirka dvaadvaceti bytostí, navíc ještě živých a svůj konec netušících.. /alespoň pokud víme../. Nejméně 22 stoletých lip v kosmonosské aleji ke kostelu by mohlo být již tento měsíc začít být káceno... o tom jsme už psali, dávali na vědomí, přesto to žádný větší ohlas nevyvolalo. Pro Boleslaváky jsou Kosmonosy už "za bukem" a v Kosmonosích nemá ekologický odpor proti nápadům radnice či investorů tradici. Osamělý bojovník, kterého jím dotčení nazývali "blázen s batůžkem", RnDr. Václav Petříček, si už možná své na místní půdě dobojoval a na další už nemá chuť... a nebo nevstupuje do působnosti jeho manželky, která má "městskou zeleň", jak tomu pěkně potechničtěle říkáme, na místním úřadě na starosti. Nu, mezi nás nepřišli, ani nikdo jiný z těch, kdo o stromech rozhodují.

Díky manželům Šimkovým, v Kosmonosích nedlouho bydlícím, že, ač to zní možná zveličeně, prolomili všeobecnou letargii, apatii, lhostejnost místních vůči místům, kde se odehrává jejich život. Přestože jsou pracovně vytíženi, jako dnes ledaskdo /..vzpomínám na ideje šedesátých let, že v r. 2000 už za nás budou pracovat stroje a my se budeme věnovat kultuře a rekreačním sportům.../, prostě jim to nedá, a na radnici kvůli různým tamějším nápadům prudí... Dobrý způsob, jak si již v úvodu místního občanství nadělat zlé krve, ale to teď nechme stranou - prostě ač výsledek je zatím poněkud rozpačitý, dali dohromady - kromě překvapivě vysokého počtu podpisů na petici proti kácení lip - miniskupinku lidí, kteří aspoň na konci neúspěšné snahy zabránit tomuto kácení neodmítli příležitost dát najevo svůj postoj... alespoň rozlučkou v podobě viditelného označení všech stromů, které se již nehodí do estetických pseudoprojektů zastupitelstva, které spíše než by zastupovalo, jedná na vlastní /?/ pěst a odplácí tak vrchovatě občanům města jejich nezájem.

Nu, sešlo se nás tak kolem desteti, věkový průměr vyšší, než střední /..což malinko vyvažoval jeden malý klučina../, názorů, jak slyšno, různých, avšak bolestí nad dle nás brutální perzekucí přecejen sjednocených. Kdekdo přidal svou verzi rozmrzelosti do mlýna, někdo jako já alibisticky fotil, aby se vyhnul diskusi o rolích jednotlivých osob do vibračního okruhu této události tak či onak zahrnutých, většina se vystřídala v ovazování těch krásných stromů špagátem s rozsudkem na papíře v plastových deskách /čímž jsme asi také spáchali přestupek, jak nám bylo řečeno policií při jiné akci - Nwelatiho předvolebním vymítání jedu /jedovatých stromů/ z boleslavských ulic a parků - ale v Kosmonosích se nejspíš tento nelegální vývěs ztratí, jako lecos jiného../ Všichni jsme, a myslím nejen individuálně, ale i společně, v tom krásném, teplém, barvitém, laskavém dni na místě cítili srdcem, jak zasazen do tohoto bytí je život těchto starých stromů, a jak toto bytí, tak hojivě uklidňující a stabilizující, dovnitř, k  duši otevírající, vytváří... O duši by se ovšem dnes odvážil mluvit málokdo, leda tak v metafoře, obrazném smyslu, aby dodal jakési barvy a prostoru lidské mysli, která je přece jenom pouhým  produktem pytle biochemikálií, kterým jsme.... a nebo ne? Máte vyšší, či ještě lépe hlubší, ambice?

Naše zákony, zprůměrované, lépe řečeno totálně zploštělé veřejné mínění a jemu odpovídající úroveň pojímání bytí příslušnými úřady, nikoliv. Jak praktický je pragmatismus... Změřeno, spočítáno, vyčísleno, odsouhlaseno. Kus za kus, staletý strom za mladé brčko, o které bude nejspíše tak mizerně postaráno, jako o stromy stávající či již nově vysazené, které již zčásti uschly... Žádný problém, žádný rozdíl, na papíře vše souhlasí.... a budoucnost nám prý za tuto "revitalizaci" poděkuje.... Opravdu? Nebo budoucnost pochopí mnohem hlouběji, jakým bohatstvím je každý věkovitý strom, který se dožil dnešní doby, kdy s každou živou entitou a každým kouskem země zápasí hranic neznající ziskuchtivé zájmy? Někde to již chápou, někde brání stromy vlastními těly zdaleka ne jen na Šumavě, někde se probuzenému veřejnému mínění podařilo zvrátit "revitalizační"plány tamějších radnic a alespoň zredukovat počet nevratně zlikvidovaných stromů na polovinu či minimum, dříve zdánlivě nemožné....

V Kosmonosích už nenápadná, avšak o to razantnější rozhodnutí vratná nebudou?.. Jak se zdá, jak v případě kaštanové aleje u zámku, která již padla /zadavatel má prý povinnost do konce roku vysázet "náhradní výsadbu" - je říjen, a pokud vím, nikde nic/, tak v případě lipové aleje, ale také v případě kosmonosské psychiatrické nemocnice /..abych byl moderní../, kde má padnout na 150 !! stromů a keřů, nikoliv....

Zvláštní den, kdy smutek se mísí s tak optimistickým počasím.... Mluvit zde o nějakém uspokojení z akce? Snad jen ten pocit, že jsme nemlčeli......... a že možná v Kosmonosích už semínko občanské aktivity zapustí kořínek, byť ta kvanta stromů už nikdo zpátky nepostaví?       

       Karel z lesa
 
 
 

Tyto čtyři všechny...
Ano, ta taky...
Neuvěřitelné, že...
Bez komentáře..
Ani naše tělíčka ji nezachrání..
Aspoň pár lidí...
Dokonáno jest...