Úklid MB/ mb-net 1

Kvalita ovzduší

Když se po sídlišti prohání politici s košťaty a ještě přitom sází stromky, je třeba se mít na pozoru. Autor by se s Vámi rád podělil o první dojmy a poznatky z mnohem nenápadnějšího úklidu. Totiž mladoboleslavského městského webu, který před nedávnem změnil podobu. Grafika není špatná, ale řada věcí byla ukryta hlouběji do jeho struktury. Některá témata, např. řada informací o životním prostředí úplně „vypadla“. A přibyla novinka, kterou lze směle označit jako totální „hard core“. O co jde?

Kdo by hledal Zpravodaj magistrátního odboru životního prostředí v kategorii Životní prostředí, ten neuspěje. Najdete ho v horizontálním menu v kategorii BOLESLAVAN, MÉDIA v podkapitole „Tisk Mladoboleslavska“ pod MB Novinami jako Zpravodaj magistrátu města Mladá Boleslav. Zde .

„Zmizel“ kompletně celý text o ochraně a kvalitě vod. Sekce Voda v kategorii OBČAN/ Životní prostředí  úplně chybí. Na staré verzi stránek patřila k jedné z nejkvalitnějších. O tom, že vodu někdo vnímá pouze jako majetek a životy ohrožující živel ukazuje alespoň sekce OCHRANA OBAVATEL v levém menu. Podsekce Stav hladiny Jizery a Klenice obsahuje funkční odkazy na měrné a předpovědní profily (podle toho, který to je). Samozřejmě bez jakékoli další informace.   

Zmizelo toho ve skutečnosti víc, ale ten největší klenout ukrývá lišta/ button na „titulce“. Je jím odkaz na aktuální data z AIM SMBOA. Kdo by čekal, že ten smajlík je interaktivní a začíná se mračit podle aktuální hodinové, denní či jinak klouzavě sledované imisní situace, bude zklamán. Kdo používá stránky ČHMÚ, nebo má v mobilu či v PC SmogAlarm ten ví, že se u nás tento týden poprvé od jara opět „červenilo“.

Nahlížíme tak další stopu „Zahrádkářů Kersku“. Cynickou vynalézavost neznámých autorů konceptu je ale potřeba ocenit. Kdo by si pomyslil, že roku 2013 je něco takového možné a projde to recenzními a schvalovacími procesy při tvorbě webových prezentací měst.  

Vítejte ve městě automobilů.

David Hradiský, 5. 12. 2013

 

Komentáře

Na nové podobě MB-netu mi

Na nové podobě MB-netu mi přijde nejhloupější ztráta možnosti posílat příme odkazy na jednotlivé články, což dříve fungovalo. Takže např odkaz v následujícím příspěvku o Fairtrade trhu Vás nasměruje pouze na titulní stránku MB-netu a tam už musíte pátrat sami... 

Honza Cindr

Přímé odkazy a nová grafika

Honzo, a co to zkusit takhle: http://www.mb-net.cz/ferova-mlada-boleslav/d-803 ?

Pokud vím, co chci, radši použiju vyhledávání na webu než nepřehledná menu.

Nová grafika se mi nelíbí. Na širokém displeji je modrý pruh přes celou šířku, obří písmena (snad pro slabozraké?) a naprosto nevkusné úvodní foto. Vůbec by mě zajímalo, jak mohly ty strašné sochy projít přes památkáře...

David

 

 

Metatexty

Ahoj Honzo, 

metatextům musíme předělat cesty. Odkazy fungují, ale musíš si je vyhledat.

Obrovský problém je ale s harampádím, které je takto smícháno s podstatnými texty.

 

Ad sochy:

Umberto Ecco: Skeptikové a těšitelé- Midcult, asi tak to nejlépe pojmenovat.

Dvd/ai

Sochy

Řekl bych spíš masscult anebo výstižněji kýč jak bič :)

Midcult

Asi jste tu knihu nečetl :-)

Tento typ "hochkultůry" se pohybuje na hranici kýče a často obsahuje jeho nejčastější atributy.

Koncept s Jizerou totiž není vůbec hloupý. S kýčem výtvarná produkce běžně pracuje,

ale většinou se nesnaží vytvářet ve čtenáři/ uživateli pocit, že konzumuje nějakou "vyšší kulturu". 

Zmizí-li tento prvek hry, stává se z toho upatlaný midcult.

Což se domnívám, že hromadící se hnízda kovu na Staroměstském náměstí předtsvaují.

K sochám v areálu "Volnočasu" ještě v samostatném příspěvku.

Až přibude Smetana s piáne, to bude jiná káva...

 

Další čtivo třeba texty Tomáše Kulky. 

To už sem ale nepatří a ani památkáři s tím nemají co dělat :-)

 

Dvd/ai

Sochy

Ne, tu knihu jsem nečetl. Vzal jsem zavděk prvním odkazem, který říká, že midcult je "a form of intellectual and artistic culture that has qualities of high culture and mass culture without being either." Říká to The American Heritage® Dictionary of the English Language. A já v těch sochách nevidím nic intelektuálního ani uměleckého.

Pravda, teď jsem se tím zabýval o pár minut déle a asi Vám musím dát za pravdu s tím pojmem. Nejde o to, jak tomu budeme říkat. Pokud bych ty sochy potkal v libereckém Babylonu, neurazí mě to ani nepřekvapí. Ale na Staroměstském náměstí nemají co dělat, protože je to veřejný prostor navíc s nějakým historickým kontextem. Do veřejného prostoru patří díla, která mají člověka kultivovat, takže ideálně něco abstraktního, nad čím bude kolemjdoucí přemýšlet nebo pokud už sochy, tak něco s výrazným autorským rukopisem. A tohle je tak ukrutně realistické, že to vypadá, jako by to vypadlo z 3D tiskárny nebo zpod CNC frézy. Prázdnotu myšlenky těch děl kritizovat nebudu, to je věc názoru. Někdo v tom může vidět hravost.

Abych jen nekritizoval, ta řeka je určitě dobrý nápad a vkusně provedený. A možná Vás překvapím - mně se ty rezavé vrby líbí, i když asi nás s tímto názorem nebude mnoho. Ani v tomto případě si ale nejsem jistý, jestli jsou tam vhodné.

David Janeba

 

Díky

Zdravím Vás,

v Mladé Boleslavi se většinou instaluje a pak teprve diskutuje. Pod to co jste napsal bych se mohl podepsat také. Ty kokony pod Jizerou mě až tak nevadí. Dohromady je z toho ale taková bizarní akumulace proměňující se dle ročního období. Přibyl vánoční strom, možná si pamatujete loňský bílý Rapid s permanentní ochrankou. Měli jsme tu i expozici s posvěcením nejmenovaného skvělého pana profesora, co tomu ještě dával dojem bůhví čeho vlastně...

Nějak se vytrácí, že na náměstí patří i lavičky, klid a lidé. A že podbízivost publiku ve veřejném prostoru by mohla mít nějaké rozumné meze :-) 

Osobně mi vadí ty -neznám lepší výraz- "hovadiny" v areálu tzv. areálu volnočasových aktivit, které stály obrovské evropské peníze a někdo z toho začíná dělat oficiální kulisu MB. Největší úlet byl článek nevím už v kterém titulu o otevření "futuristické kupole" 

Díky za Váš názor i když text jsem psal hlavně kvůli úklidu webu. Po neděli budu pokračovat.

David Hradiský