Středočeši už vyčerpali 80 milionů korun na ekologické kotle

Středočeši už vyčerpali 80 milionů korun na ekologické kotle

Výzva na výměnu starých neekologických kotlů za nové nízkoemisní odstartovala v pondělí. Stovky lidí čekaly v Praze na Smíchově před středočeským krajským úřadem, první zájemci přicházeli už v neděli dopoledne a strávili před budovou noc. Na dotace, které mají přispět ke zlepšení ovzduší, bylo letos připraveno dvakrát více než loni. Kraj se na této sumě podílí stejnou výší jako ministerstvo životního prostředí, tedy 40 miliony. Protože kontrola podaných žádostí trvá několik měsíců, lze čerpat dotaci až v příštím roce.

Příspěvek z dotací je asi 50 procent kupní ceny kotle, jeho maximální výše může být pro určité typy kotlů až 60.000 korun. Dotace je určena pro domácnosti, které vymění ručně plněné kotle na tuhá paliva za nízkoemisní kotle na uhlí, biomasu, jejich kombinaci či za kotel plynový.

Náhradní žádosti mohou zájemci o dotaci podávat osobně na podatelně Krajského úřadu Středočeského kraje ještě do dnešních 16:00 hodin. "Úřad přijímá náhradní žádosti pro případ, že by některé byly zamítnuty," uvedla Taušová. V předchozí výzvě, kterou Středočeský kraj vyhlásil před rokem, žadatelé vyčerpali vymezených 40 milionů za čtyři dny. "Letošní výzva na 80 milionů trvající necelé dva dny tedy dokazuje, že zájem Středočechů o výměnu starých kotlů výrazně vzrostl," dodala.

Doplňme, že o dotaci kromě MB-eko neinformovala s předstihem radniční ani místní média.

Upraveno z tiskové zprávy ČTK

David Hradiský, 10. 9. 2014