SmogAlarm opět varoval i do Mladé Boleslavi

Index kvality ovzduší v ČR 9.3. 20- 21 hodin Zdroj: ČHMÚ

Uživatelé aplikace SmogAlarm, kterou najdete na projektovém webu www.smogalarm.cz mohli o víkendu zaznamenat, že se nám v Mladé Boleslavi po nějaké době opět „červení“. Varování přišla přihlášeným v noci ze soboty na neděli a dnes večer, kdy koncentrace PM10 letos poprvé v MB překročily 100 µg/ m3. Denní průměrné koncentrace PM10 pak imisní limit 50 µg/ m3 překračují již pátý den v řadě !

SmogAlarm je plikace určená pro chytré mobilní telefony ke zjištění aktuálního stavu ovzduší na celém území České republiky. Aplikace je k dispozici pro mobilní telefony s operačním systémem Android (verze 2.2 a vyšší), iPhone (iOS 4.3 a vyšší) a pod názvem Čistota ovzduší také pro telefony s operačním systémem Windows Phone. Tato dokonce před nedávnem prošla velmi zdařilou aktualizací, kterou autor denně používá a všem ji může osobně doporučit. Pro svůj provoz vyžaduje aplikace alespoň dočasné připojení mobilního telefonu k internetu.

V sekci „Upozornění mailem“ po zadání kraje a měřící stanice, jejíž hodnoty chcete sledovat budete po zadání Vašeho mailu a jeho verifikaci dostávat upozornění mailem kdykoli, kdy imisní charakteristiky nabydou na sledovém území hodnot, označovaných v ISKO jako index kvality ovzduší „špatný“ a „velmi špatný“. K tomu v MB v době topné sezony dochází v případě, kdy hodinové koncentrace PM 10 překročí 90, resp. 180 µg/ m3 . (V letních měsících sporadicky při velmi zvýšených koncentracíchpřízemního ozonu). Tato služba je prozatím ve skušebním provozu

Nejohroženější skupinou, spolu s dětmi jsou senioři, kteří zpravidla nedisponují okamžitým přístupem k internetu. Předávejte jim prosím tyto informace, kdykoli aktuální hodnoty, či denní průměr koncentrací PM10 překročí  70 µg/ m-3.

David Hradiský, 9. 3. 2014