Ohlédnutí za letošními MB café

MB café1, 25.4.2013 (JF, DH, LG), foto: Jan Maršíček

Ve středu ve Vzdělávacím centru Na Karmeli proběhlo poslední letošní, celkově sedmé tematické setkání v rámci cyklu MB café. Je čas se poohlédnout. A poděkovat kompletně všem aktivním účastníkům, kteří ač mnozí velmi vytížení a jako špičky ve svých oborech, vystoupili bez nároku na honorář za přípravu, prezentaci i cestu. Všichni souhlasili s publikací svých výstupů bez dalších podmínek. A mnohdy nezůstalo pouze u jednorázové spolupráce…

Nebudeme všechny uvádět jmenovitě, na stránkách MB Café je najdete. Někteří navíc nebyli v našem městě naposled. Asi nejen autor těchto řádek tušil, že setkají-li se tři vzdělaní a činorodí lidé s řadou cenných kontaktů, je jen otázkou času, než potkají další podobně postižené. Smyslem akce je mimo jiné ukázat, že se není třeba spokojovat s nejjednoduššími a nejdostupnějšími odpověďmi. Že za „velkými“ dějinami jsou mikrokosmy mnoha životů, mnohdy důležitější a inspirativnější, než ty které se ze všech stran čím dál agresivněji vnucují naší pozornosti. A že nemá smysl čekat na informace, které nepřijdou, protože i 24 let po listopadu 1989 má málokdo v našem městě potřebu kultivovat veřejný prostor a debatu tak, abychom se mohli bavit jako dospělí a sobě rovní občané.

Co dál?

Velmi pravděpodobně dojde brzy k rozšíření týmu organizátorů, což bylo od počátku jejich cílem. Proběhne debata o dvoucestné realizaci cyklu tak, aby v případě některých témat mohli dostát menší formálnosti a původnímu konceptu Science Café. Některá témata ale z organizačních i obsahových důvodů takto pojmout nelze. Organizátoři i nadále po nikom nebudou nic chtít, což není v Mladé Boleslavi zvykem.  Kompletní produkci akcí hradí z vlastních zdrojů.

Rok 2014 bude rokem volebním a dva ze tří organizátorů jsou aktivními členy Strany zelených. Aby nedošlo ke střetu zájmů, který by mohl cyklus a jeho hosty jakkoli poškodit a znevážit, nebude se od května věnovat žádnému tématu, které by mohlo být využito či zneužito v předvolebním klání.

Odměnou účastníkům bude bohatý letní a podzimní cyklus „Zapomenutá historie“. Zní to sebevědomě, ale to co bude následovat, předčí cokoli, co je u nás běžné prezentovat v souvislosti s regionální historií. Ale všeho do času.

Co nás čeká po Novém roce?

Lednové setkání bude uctěním památky židovských spoluobčanů, kteří byli deportování v lednu 1943 z mladoboleslavského ghetta. Akce navazuje na letošní „Stolpersteine“. Kdo vyslechl přednášku Jiřího Filipa o panu Federerovi a jeho rodině asi nepochybuje, že půjde o nevšední příležitost dozvědět se více o osudu komunity z širokého okolí MB. Účast přislíbil opět i pan Michael Lichtenstein.

Březnové MB café bude věnováno alternativním formám předškolní výchovy dětí. Jana Krumpholzová spolu s kolegyněmi z tzv. lesních školek, které provozují v Praze resp. Středočeském kraji, účastníkům představí stále ne příliš známou instituci, kterou by z mnoha důvodů byla velká škoda přehlédnout.

O dalším programu MB café a jeho vývoji Vás bude průběžně informovat.

David Hradiský, 23. 11. 2013