Městský krytý bazén

Akvapark střední velikosti v Písku (autor: Šumavaplan)- zdroj: www.archiweb.cz

V úterý od 10 hodin proběhne ve „věži“ u magistrátu námi již dvakrát avizované veřejné projednání záměru "Městský krytý bazén". Další posun projektu, pomineme-li procedurální záležitosti související s procesy EIA, povede vzhledem k nutnosti jeho kofinancování městem v brzké době k procesům, které nemusí mít zrovna jednoduchý vývoj. Přesuňme se na chvíli do Písku, kde mají s akvaparkem jiný problém.

K potřebě přestavět stávající, resp. postavit nový městský bazén- akvapark v Písku najdete více zde. Následovala petice tří a půl tisíc píseckých občanů a povinnost obce vypsat referendum o přesunu mimo stávající lokalitu nedaleko historického centra. V prvním místním píseckém referendu, které bylo spojeno s termínem 1. kola prezidentských voleb, byl za dostatečného počtu platných hlasů pro město závazně občany zvolen přesun z blízkosti historické části města. Více zde.

Zajímavé jsou související články v přiloženém týdeníku Písecké Postřehy z podzimu 2012. Podle všeho se písecké zastupitelstvo netajilo tím, že chce akvapark za cca 190 milionů Kč postavit hlavně proto, jelikož při 30% -ním kofinancování městem ho zaplatí evropští daňoví poplatníci prostřednictvím ROP Jihozápad. Zároveň si byli vědomi, že dlouhodobá únosnost projektu pro město je nejistá a plánují založení firmy nebo pronájem externímu subjektu, který v případě podnikatelského neúspěchu (je otázka, je-li nabídka jízdy po tobogánu, či parní lázeň veřejnou službou) projekt převezme. Nakonec se přesun zatím nekoná a v Písku budou nějak dočasně upraveny stávající stavby v areálu. To zároveň umožní znovu zvážit riskantní investici v době pokračující recese.

V Mladé Boleslavi jsme hlasovali o prodeji akcií městské společnosti Centrotherm a.s. aniž bychom se oficiálně dozvěděli, že takto získané prostředky mají zřejmě být použity pro financování asi poněkud dražšího akvaparku, než v Písku. V našem případě je investorem akvaparku ze 100% městem vlastněná (a průběžně sanovaná) společnost s ručením omezeným. Podnikatelský neúspěch tedy nebude snadné „hodit“ na někoho dalšího a veškerá rizika tak ponese rozpočet města.

Na druhou stranu je veřejně známo, že stavba městského krytého bazénu s četnými atrakcemi je třetím hlavní bodem programu nejsilnější mladoboleslavské koaliční strany. Přes známou problematickou ekonomiku řady těchto zařízení je proto obtížné nahlížet projekt s věcným odstupem. Touha stavět z evropských peněz je mocná všude. Plánovaná celoroční denní návštěvnost mladoboleslavského akvaparku je 700 návštěvníků. Až budoucnost ukáže platnost těchto odhadů. Zároveň má mít 26 zaměstnanců a přinese tedy jen o málo více nových pracovních míst.

Prodej 49% procentního podílu v CENTROTHERMu nemusí být samozřejmostí, ani jednoduchý a rychlý. Mohou ho ovlivnit i faktory vůbec nesouvisející s rekreačními účely. Pak by musel být zdroj kofinancování nalezen jinde. Bude zapotřebí mnoha desítek milionů Kč. Přesnou cenu plánovaného projektu neznáme, ale jistě nebude nižší, než ta písecká.

David Hradiský, 28.3.2013

Ke stažení: