Luciferův efekt

DOX- Luciferův efekt

Poslední dva týdny byly na mb-eko trochu monotematické.  2. 1. 2012 bude v pražské galerii DOX končit jeden zajímavý projekt, na který si Vás dovolujeme upozornit. Blíže na http://lucifereffect.dox.cz/.

Na výstavě je několik neuvěřitelně působivých instalací. Ve vstupní části je v samostatném prostoru promítána pečlivá rekonstrukce slavného sociálně psychologického experimentu, který roku 1963 realizoval na Yaleově universitě Stanley Milgram, aby ověřil, jak daleko jsou průměrní lidé ochotni zajít ve své poslušnosti autoritě. Více o experimentu, který byl mnohokrát opakován s obdobnými výsledky na http://cs.wikipedia.org/wiki/Milgram%C5%AFv_experimenthttp://www.stanleymilgram.com/, nebo v knize Pandořina skříňka- nejvýznamnější psychologické experimenty dvacátého století Lauren Slaterové, Dokořán a Argo, 2008. Vedle rekonstrukce je promítán i třičtvrtěhodinový edit černobílého originálního záznamu.

Titul výstavy odkazuje na jiný slavný – Stanfordský vězeňský experiment, který zorganizoval roku 1971 Philip Zimbardo, který se stal mezinárodní tváří této výstavy. O experimentu i jeho autorovi více na http://cs.wikipedia.org/wiki/Stanfordsk%C3%BD_v%C4%9Bze%C5%88sk%C3%BD_ex..., http://www.prisonexp.org/, http://www.zimbardo.com/. Opět tu nechybí sestřih původního záznamu.

Velmi různorodá je pak reflexe korupce mocí, či ideologií z dílny řady českých výtvarníků. Instalace Jaroslava Anděla připomínají nejslavnější „výroky“ z vrcholných dob českého veksláckého kapitalismu devadesátých let, či veřejnou pohanu, které se Česku dostalo letos na jaře. Vystaveny jsou obdoby parafrází pražské olympijské kampaně od skupiny Guma Guar, které svého času vedly k zastavení projektu ArtWall na Letné, či přímočaré ironizující práce skupiny Pode Bal.
 

V DOXu, jedné z nejkvalitnějších soukromých kulturních institucí v ČR, probíhá několik projektů zároveň. 14. 1. tu končí například i výstava finalistů letošní Ceny Jindřicha Chalupeckého.

David Hradiský, 8. 12. 2011