Lednové MB Café- Zapomenutá historie- Transporty boleslavských židů

Logo historické části projektu MB café

Ve čtvrtek 30. ledna se ve Vzdělávacím centru Na Karmeli od 17 hodin uskuteční osmé ze série tematických setkání cyklu MB café. Bude věnováno jedné z nejtragičtějších kapitol v moderních dějinách našeho města. V lednu 1943 vyjely z Mladé Boleslavi dva železniční transporty s židovskými obyvateli města i okolí. Jaké byly osudy mladoboleslavských Židů a jak daleko je práce na uctění jejich památky v rámci projektu Stolpersteine?

První host, který přijal pozvání organizátorů, Mgr. Blanka Rozkošná, je autorkou seznamu židovských obětí holocaustu z Mladé Boleslavi. Druhým bude opět pan Michael Lichtenstein, místopředseda Federace židovských obcí v ČR, který představí spolu s organizátory akce povzbuzující výsledky snahy o uctění památky „našich zmizelých“ v rámci mezinárodního projektu Stolpersteine.

Toto je totiž bytostným smyslem obou posledních setkání. K prvnímu více např. zde. Druhé zrekapituluje výsledky práce řady spolupracovníků a podporovatelů, která vedla během velmi krátké doby k tomu, že budeme moci důstojně našemu městu vrátit jména a paměť konkrétních lidí, kteří ho mnohdy významným způsobem spoluvytvářeli a zaslouží si více, než pouhé zmínky ve specializovaných publikacích.

MB café se koná v zasedací místnosti C110 v I. patře budovy kláštera. Vstup na akci je volný. Pozvánku najdete v příloze.

(JF/DH/LG), 22. 1. 2014

PřílohaVelikost
MB café 30.1.20141.27 MB