Konsortium Oeconomicus

Místo, kde měla stát nerealizovaná spalovna odpadů v Nepřevázce u MB

Před půl rokem médii krátce proběhla zpráva o úspěšné obraně v arbitráži, kterou proti České republice (ČR) vedla švýcarská společnost Konsortium Oeconomicus z důvodu údajného neochránění své investice do nerealizované stavby spalovny odpadů v Nepřevázce u Mladé Boleslavi (MB). První pokus, který by umožnil dlouhodobě řešit problém likvidace komunálního odpadu z našeho města a okolí, jinak než prodlužováním životnosti skládky v Michalovicích, vzešel jako podnikatelský záměr ze soukromé sféry. Skončil však fiaskem.

Historie tohoto záměru podle všeho začala v polovině devadesátých let a podrobněji, včetně aktérů ji popsal Boleslavský Deník, viz. http://boleslavsky.denik.cz/zpravy_region/arbitraz-o-tri-ctvrte-miliardy... , nebo http://www.denik.cz/z_domova/cesku_hrozi_arbitraz20090312.html . Text připojujeme i v pdf. Doplnění o další aktéry a úhel pohledu poskytuje příspěvek http://ekonomika.idnes.cz/stat-ma-na-krku-dalsi-arbitraz-svycari-chteji-... .

K celé věci je poměrně obtížné dohledat některé podrobnosti.  O akciové společnosti ECO GAIA, jejím personálním obsazení a ukončení podnikání nás přesto dodnes podrobně informuje obchodní rejstřík na www.justice.cz. O podstatě arbitráže vedené proti ČR vedené zase více v úvodní části zadávací dokumentace výběrového řízení vypsaného Ministerstvem financí na zastupování ve sporu, kterou najdete v příloze.

O vítězství ČR u arbitrážního tribunálu informovala reportáží například ČT 24 http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/163915-cesko-uspelo-v-petimil... , ekonomické rubriky zpravodajských serverů, http://ekonomika.idnes.cz/cesko-vyhralo-arbitraz-o-pet-miliard-s-konsort... a opět i regionální Deník http://www.denik.cz/ekonomika/cesko-vyhralo-arbitraz-o-pet-miliard-korun... .

Zmínky o garanci pro projekt, získané údajně přes tehdejší ministry Dybu a Bendu, následně zpochybněné soudně, nás nechtěně zavádí zpět do vrcholných dob českého veksláckého kapitalismu.

Záměr postavit u MB spalovnu se naprosto nezávisle objeví znovu. Občané MB jsou o něm poprvé informováni na http://www.mb-net.cz/?page=cz,1059.bude-v-ml-boleslavi-ekologicka-spalovna. Více o tomto i jiných řešeních likvidace komunálního odpadu z MB přineseme v dalších příspěvcích.

David Hradiský, 8. 8. 2012
 

PřílohaVelikost
Česku hrozí arbitráž kvůli spalovně MB_BD270.27 KB
ZD final Konsortium296.3 KB