Další kácení alejí v Kosmonosích

Takhle dopadla kaštanová alej za zámkem letos na jaře

Vážení návštěvníci těchto stránek,
možná jste četli dopis manželů Šimkových, kterým reagovali na vykácení kaštanové aleje v Kosmonosích. Doufám, že přiložena byla i odpověď tamějšího starosty. Ať už si uděláme na tuto událost názor jakýkoliv, ty stromy už to nezachrání. Chci vás ale informovat, že OU v Kosmonosích chystá další masivní kácení, a to v unikátní lipové aleji ke kostelu, kde by mělo padnout cca 21 stromů. Přikládám kopii mého dopisu pro tamější úřad. Pokud byste se
chtěli se situací osobně seznámit a svůj názor sdělili tomuto úřadu, jistě by to pomohlo širší diskusi nad, pro úřad se zpracovaným projektem už zřejmě uzavřenou, záležitostí. Udělejte si výlet do, pro Boleslaváky většinou neobjevených, Kosmonos, pobuďte v té aleji a v zámeckém parku s unikátními stromy, abyste mohli pocítit nenahraditelný, pro duši léčivý vliv těchto starých velikánů... A uvidíte sami, proč tato donkichotská snaha.
Zdraví vás Karel z lesa

 

DOPIS SDRUŽENÍ ARNIKA:

Dobrý den,
dostávám vaše informace o dění kolem stromů a alejí, sám jsem se vícekrát lokálně angažoval v této oblasti. Chci vás tímto alespoň informovat o kácení alejí v Kosmonosích. Nevím, nakolik se nagažujete v podobných situacích, ale je možné, že by i vyjádření vašeho názoru radnici pomohlo alespoň snížit počet v budoucnu kácených stromů v lipové aleji na skutečně nezbytné minimum.

Za ještě varovnější považuju budoucí projekt revitalizace lipové aleje ke kostelu /ulice V lípách/, což je unikátní čtyřřadá alej, odhaduji tak 60 průměrně 120 let starých stromů, z nichž je plánováno cca 21 !! pokácet. OU na to má projekt, na který chce získat peníze, opět má posudky /nejspíše od jediné firmy?/ o "zchátralosti" stromů, já se spíše domnívám, že vybrali všechny staré, z mého pohledu tím hodnotnější, aby byl projekt větší a peněz víc? Stromy nevykazují dle mého dojmu havarijní stav, stačilo by opětovné ošetření, ale jednodušší je vykácet a vysadit nové? Více lidí je toho názoru, že tomuto masivnímu kácení, které je možná poplatné středoproudé estetice kulis a pro staré stromy nemá hlubší cit, by se mělo zabránit. Snažíme se zaktivizovat místní, ale věci by pomohl i každý názor zvenčí... i když chápu, že se asi nebudete vyjadřovat bez osobní znalosti problematiky... Případně prosím o radu, kam se obrátit, kdo by chtěl citlivější a hlubší postoj ke stromům podpořit.... Foto aleje v souč. stavu přikládám. Níže můj dopis pro OU Kosmonosy. S pozdravem a přáním úspěšné činnosti Bartoň
 
 

 DOPIS KOSMONOSKÉ RADNICI:

 Vážená paní Petříčková,

 doufám, že k vám tento mail doputuje - na stránkách OU jsem nenašel žádný mail konkrétně na vás, což je jinak na většině úřadů standartem.
Ač nechci zdržovat, chci tímto navázat na diskusi o kosmonosských alejích. Pokud jde o kaštanovou alej, vaši argumentaci jsem, zvláště po přečtení odpovědi pana starosty na dopis manželů Šimkových pochopil, jakkoliv osobně vždy zastávám důstojnost starých stromů před manipulativními zásahy, které často spíše zohledňují středoproudou estetickou úroveň pojímání stromů jakožto kulisy našeho veledůležitého života a pouze se zaštiťují potenciálními ohrožujícími faktory, které ovšem nelze u stromů, stejně jako domů či automobilů vyloučit nikdy. Nedovedu si asi dost barvitě představit, jak tyto kaštany v odlehlé aleji ohrožovaly školní děti, které se, pokud vím, pohybují spíše na opačné straně zámku. Dengrologické posudky, odsuzující stromy ke kácení, vám zpracovává vždy tatáž, jediná firma? Dělala takový posudek také na pokácenou zdravou lípu či jasany ve spodní části parku?
  Nejsem si jist objektivitou dendrologických posudků, obzvláště po několika, médii značně propíraných tragédiích to vypadá, že si dendrologové "pro sichr" odsouhlasí kdejaké dendrofobické kácení, aby se vyvarovali potenciálních následků... A firma, která zpracuje posudky, jejichž výsledek vyzní proti zájmu zadavatele, může těžko počítat s dalšími zakázkami.... Pokud jde o park, za dobu, co ho znám, neustále řídne a ač byla jistá výsadba provedena, tento trend nijak nezvrátila. Některé stromy byly silně poškozeny vichřicemi, ale pokáceny byly i jiné, takto nepostižené. Nad tím vždy smutně kroutím hlavou. Nechci tvrdit, že úřad postupuje při kácení bezohledně, chápu, že úředníci musí řešit praktické stavy a dlouhodobé koncepce a že musí vyvažovat různé, někdy protichůdné zájmy, zároveň ale chci zdůraznit fakt, že stojí-li úřad s pilou před něčím, co zde bylo hodnotou po několik generací, neurčuje pouze charakter následného vnějšího stavu věcí, ale zároveň ovlivňuje směr vývoje hierarchie vnitřních hodnot obyvatel, kteří také podle chování úřadů modelují svů světonázor a kulturní postoj. Budoucí vývoj tohoto národa nespočívá jen na aplikaci nesčetných paragrafů,ale na tom, zda budou lidé prohlubovat svou úctu ke všem formám života, či půjdou směrem opačným, tedy směrem mělkého, konzumního pragmatismu.

Ještě bolestivěji přemýšlím nad vámi avizovaným kácením v lipové aleji. Přiznám se, ža jsem se nechal trochu ukolébat vaším bezesporu pozitivním přístupem, ale pohled na dotčené stromy, které po 30 let dobře znám a s jejichž údajně havarijním stavem se, ač nejsem dendrolog, rozhodně nemohu stotožnit, nemohu strávit.... Osobně se  domnívám, že spíše, než o  havarijní stav oněch 21/?/ stromů jde o to, aby projekt, na který chcete peníze, zahrnul najednou co nejvíce potenciálně více či méně věkem problematických stromů, které je jednodušší pokácet a dosadit, než jej průběžně ošetřovat... Jenže není strom jako strom, dítě a starce také nemůžete plnohodnotně zaměnit "kus za kus"... Je zde obsaženo penzum "zkušeností", které nenahradíte ničím, což platí u lidí, ale má svůj výrazný ekvivalent i u stromů.... Jenže většinový vkus průměru v naší materialistické zemi spíše nahrává tomu stáří nevidět a nechtít vidět, a to opět jak u lidí, tak u stromů, protože povrchní lidé už u těch "starých", jak se domnívají, nenacházejí žádné použitelné, rozumějme skonzumovatelné, zkušenosti a hodnoty. To se odráží i v pohledu na přírodu, kterou už příznačně nazáváme pouze "naším životním prostředím", tedy pouhou jakkoliv manipulovatelnou  divadelní kulisou našeho krátkého a často spíše tragikomického životního představení, proti jehož destruktivním výkyvům je mohutný starý strom rezervoárem míru, klidu a stability, což je úžasný psychoterapeutický účinek, který mohou čerpat návštěvníci alejí - pokud tam ovšem takové skutečně staré stromy zbydou - jakkoliv pěkný, úhledný, mladý stromeček jako z katalogu vám nic takového neposkytne. O jakých stromech píší básníci a spisovatelé, jaké stromy s obdivem malují malíři? Sazeničky ze školky, nebo staré, mozolnaté, boulovité solitéry, v nichž rezomuje hudba osudů generací? Jsou zde i další, ještě hlubší faktory, které zde nebudu rozvádět, které pokud by byly brány v úvahu, jakkoliv neodrážejí "vox populi", posouvaly by úroveň obecné kultury do hlubší roviny.. v mnoha jiných státech už tomu tak je, chápou, že s věkem hodnota stromu narůstá a nezaměnili by takový poklad staletého stromu za povrchní, globálně unifikovaný inovační estetismus. V mnoha kulturách, které asi zdejší materialismus považuje za hloupé, mají staré stromy za posvátné a chrání je i za cenu vlastního života / např.masakr 364 indických Bišnoiů, chránících své stromy vlastními těly/. Nejsou však Češi známí tím, že jim nic není svaté?

Není ovšem nutné aplikovat animismus či novopohanství, abychom chápali, či aspoň cítili, jak svébytné bytosti jsou staré stromy a jaká kontinuální vazba jejich i naší historie je v nich živá.... Duchovní aspekt této lipové aleje je navíc naprosto zřejmý, neboť cílem její výsadby bylo směřovat lidi ke kostelu jako svorníku duchovního významu, jehož alej není pouhým vedlejším doplňkem, nýbrž bytostnou, integrální součástí. Starý kostel, staré stromy, co je na tom nepřijatelného?  Proč nezbouráme také kostel a nepostavíme nový? Původně byla alej vysazena s kostelem a ti, kdo ji sázeli, věděli, že sami se nedožijí toho, až mohutné stromy budou svou nadčasovostí zastřešovat to původně posvátné místo.... Přáli to nám - my jim poděkujeme motorovými pilami...... Nebo snad počítali s tím, že stromy nenecháme přerůst přes tvar, který se nám v duchu překotných inovací doby zamlouvá? Po r.1989, kdy jsem nedaleko této aleje bydlel, zde byli  někteří ambiciozní inovátoři ochotni, snad ještě inspirováni dravým duchem "kultury" reálného socialismu, celou alej naráz vykácet a "obnovit"... Naštěstí se tak, také díky odporu veřejnosti, nestalo, byl dán prostor postupné obnově, stromy byly ošetřeny. Nyní, po pouhých pár letech, toto ošetření už nestačí? Další už není možné? Není rentabilní?
 
O lípě je známo, že má obrovskou, několikasetletou schopnost zmlazování, a to přesto, že v podstatě každá stará lípa je dutá. Kmenový prstenec, který takto vzniká, je však velice pevný a dobře víme, že duté lípy, do kterých se vejde i vícero lidí najednou, žijí v tomto stavu i sta let.Malým příkladem může být např. Valdštejnova alej u Zahrádek, kde většina stromů je dosud původních, tedy třistaletých, což všichni chápou jako základní hodnotu této aleje.... Spíše hrozí rozlomení koruny či opad větví, to jsou však dobře ošetřitelné faktory.... Domnívám se ale, že pro úředníka, který má rozhodovat, leží otázka spíše v poloze zda se občané ve městě chtějí dívat na  věkem vzácné, avšak "neforemné" staré stromy, nebo zda preferují "inovaci motorovkou", bytost nebytost, úcta neúcta, kultura nekultura, duch  neduch... Při pohledu na současné trendy v populaci tuším, jak by možná takový "hlas lidu" zněl... Ale kdo ví, jak by dopadlo místní referendum, nebo podpisová petice, prvky přímé demokracie, umožňující lidem vyslovit se k razantním zásahům? Nakolik ale občané Kosmonos vědí o vašem záměru? Nedozvědí se o něm v okamžiku, kdy už budou v aleji řvát pily a nebude už pomoci? 
 
Je to jen část argumentů, které by bylo třeba zohlednit, než bude alej nenávratně zbavena třetiny své paměti... Přesto doufám, že názor, který, jak zjišťuji ve svém okolí, není vůbec ojedinělý, přispěje k přehodnocení tohoto projektu v tom smyslu, že pokud by vůbec nějaký strom musel být pokácen, pak jenom ten, který by byl ve stavu skutečně neodvratitelně havarijním. Ten by měl být dle mého názoru objektivněji zjištěn širším spektrem nezávislých dendrologických posudků, než je, jak předpokládám, jediný, který máte, a který může být proto považován za účelově podjatý.

Vzhledem k tomu, že jsem vám nemohl napsat na osobní adresu a nejsem si tak jist doručením dopisu, prosím o jeho potvrzení. Děkuji, s pozdravem Bartoň
 

Čtyřřadá lipová alej pod kostelem.
Už Vám stín nebude šumět nad hlavou...
Které padnou, které zůstanou?
Představte si tu namísto stoletých lipových osobností malé stromky ze školky...