Wildhorse Energy project update

Lokalizace UCG projektu Meczek Hills, zdroj: webové stránky Wildhorse Energy Limited, www.wildhorse.com.au

Minulý týden přišla z Maďarska zásadní zpráva. Nedaleko Pětikostelí, v Jižním Zadunají se dávají do pohybu další procesy, které mají ověřit konkrétní využitelnost technologie podzemního zplyňování uhlí (Underground Coal Gasification- UCG) a stanovit regulatorní požadavky pro její další možné využívání a vývoj v Maďarsku a modelově tak i kdekoli jinde v EU. Podle všeho silnější a s prvním nezbytným strategickým partnerem o sobě opět dává vědět, asi (i bez nadpisu) tušíte kdo.

O tématu jsme Vás informovali v příspěvcích Stane se Mladoboleslavsko a Mělnicko krajem uhlí, hořícího v podzemí ? , Hugo a stále divocí koně a naposledy Za Wildhorse Energy klidnější ? . V posledních dvou jsme se Vám snažili ukázat, že tyto aktivity nejde snadno „odbýt“. Názorové posuny dnešní vládní koalice jasně ukazují na budoucí spíše pragmatický přístup k zatím nedostupným, ale ověřeným zdrojům fosilních paliv či strategických nerostných surovin ( například uranu) v ČR. V přiloženém dokumentu najdete anglicky aktualizaci dalšího postupu aktivit, které budou realizovány v rámci projektu UCG projektu Meczek Hills v málo obydlených oblastech jižního Maďarska. V rámci I. fáze tu má být po podrobném seizmickém průzkumu nejprve postaven menší ukázkový provoz (commercial demonstration plant).

Nové partnerství  australské Wildhorse Energy Limited (WHE) s E.ON Hungária může v případě dalšího sbližování těchto subjektů zajistit významnou podporu, která v případě pozitivních výsledků testované technologie a prověření environmentálních dopadů může vést za pomoci dalších středoevropských poboček tohoto gigantu, či jiných partnerů k snazší expanzi technologie do ČR a Polska. Ambice WHE pro vývoj technologie UCG k využití hlubinných ložisek uhlí se ale netýkají pouze evropského kontinentu. Stejně jako projekty těžby břidlicového plynu pracují s vizí menší závislosti na (blízko)východních dodavatelích energetických surovin a úspor dalších neobnovitelných strategických zásob (uran), jejichž těžbou se firma zabývá též.

Ve Středočeském kraji firma WHE zatím neúspěně usilovala o povolení dvou průzkumných území- Slaný a Mělnické Vtelno. O povolení dalšího (na území našeho kraje je pouze jeho část- mezi Louny a Slaným- tzv. Peruc) žádal také jeden český subjekt. Více zde .

David Hradiský, 10. 3. 2013

PřílohaVelikost
WHE UCG project update544.11 KB