Světový den vody 2013

Logo Světového dne vody 2013

Než Vám přiblížíme skvěle zorganizovaný a vydařený letošní Den otevřených dveří ČHMÚ, připomeňme ještě páteční Světový den vody, který od roku 1993 připadá na 22. března. S některými jevy se člověk někdy musí setkat opakovaně a doslova tváří v tvář, aby je nahlédl ve větší šíři a kontextu. Někdy pomůže sám jazyk. Slovo „rivalita“ údajně pochází z původního latinského výrazu „rivalis“ znamenajícího „ten, kdo sdílí stejnou řeku s ostatními“.

Na konci roku 2010 Valné shromážděné OSN vyhlásilo rok 2013 mezinárodním rokem vodní spolupráce. Bližší info k tématu najdete v přiloženém textu ze stránek ČHMÚ. Kromě citace v úvodu si dovolíme ještě dvě.

Virtuální voda

„ Kolik vody spotřebujeme? Velmi snadno lze vypočítat, kolik vody přímo spotřebujeme v domácnostech; podle Českého statistického úřadu v roce 2011 činila spotřeba vody 88,6 litru na osobu a den, při započtení i další spotřeby (např. ve službách a průmyslu) pak dosáhla 135,8 litru na osobu a den. Kromě toho ale ve skutečnosti pro svůj život potřebujeme, byť nepřímo, vody daleko více. Voda se spotřebovává při pěstování plodin, chovu dobytka, výrobě v podstatě všech věcí, při výrobě energie. Takto nepřímo spotřebovaná voda bývá označována jako voda virtuální; odhaduje se, že každý člověk ve vyspělých zemí spotřebuje až 3 000 litrů virtuální vody denně. V jejím případě však nastupuje ještě jeden další aspekt, a to její import a export. Pokud si zakoupíte výrobek, či potraviny pocházející z Asie, znamená to, že jste vlastně virtuálně spotřebovali i část tamní vody nezbytné pro jejich výrobu.“

Materiály z loňského Dne vody, letos rozdávané všem návštěvníkům Dne otevřených dveří ČHMÚ, obsahují výmluvné údaje. Koho by napadlo, že k vyprodukování 1 kg vepřového masa je zapotřebí 690 l vody? Jedné Pizzy Margherita  1200 litrů, jedné tabulky- tedy 100 g čokolády dokonce 2400 litrů. Produkce jednoho trika z bavlny spotřebuje již spotřebuje 2700 litrů ... !

Je vody dost?

" Voda je nezbytná pro lidský život i společnost, voda totiž neslouží jen k pití, ale záleží na ní mnohé další aktivity – zemědělství, průmysl, výroba elektrické energie potřebuje vodu pro chlazení apod. Voda je nezbytná i pro uchování krajiny a ekosystémů. Rostoucí města, rostoucí lidská populace a její nároky stále zvyšují požadavky na využití zdrojů vody, které je stále složitější plně uspokojovat, zejména při výskytu nepříznivých klimatických podmínek a výkyvů. V našich podmínkách zatím nedostatek vody plošně nezaznamenáváme, existují však období a lokality, kde musí docházet k omezování spotřeby vody z důvodu jejího nedostatku. Z hlediska celé Země je však situace mnohem nepříznivější:

- 780 miliónů lidí nemá přístup k čisté vodě

- 6 až 8 miliónu lidí ročně zemře v důsledku katastrof a nemocí spjatých s vodou.

- Populace Země nadále roste a nadále tak rostou nároky na spotřebu vody, a to více v oblastech již zasažených nedostatkem vody nebo zranitelných z hlediska klimatických oscilací a změn (např. Afrika).

- Rychle rostoucí města se potýkají s přílišnou spotřebou vody, někde hladiny podzemní vody díky tomu poklesly až o desítky metrů.

- Za 70 % veškeré spotřeby vody je zodpovědné zemědělství..."

O naší „vodní stopě“, mnohem představitelnější než je např. ta uhlíková, najdete více zde .

Vraťme se zpět k sobotní akci. Návštěvník se v úvodu ústy hydrologů ČHMÚ v areálu v Komořanech mohl dozvědět více i k výsledkům biomonitoringu kvality českých vod. Jak se provádí, včetně možnosti dozvědět se konkrétní poznatky mimo jiné z Předměřic nad Jizerou, které patří do sítě 20 lokalit v ČR, kde se delší dobu provádí řada studií s akumulací nebezpečných látek do biofilmů či modelových organismů (ryby, mlži, hmyz i další bezobratlí). Nová zjištění z ústí Jizery si však zaslouží samostatný článek.

David Hradiský, 24. 3. 2013