Na cestě- certifikovaný odpad

RDF - alternativní palivo z odpadu v peletizované podobě, zdroj: wikipedia

Druhý pokus postavit u Mladé Boleslavi spalovnu v sobě paradoxně skrýval zárodek budoucího řešení, kam dlouhodobě s odpadem z města a regionu. Málokdo si dnes uvědomuje a ví, že pro jeho úspěšné dlouhodobé provozování je klíčová společnost ŠKO-ENERGO (ŠE). Potřebuje totiž spalovací zařízení. První zmínky o možnosti využívat odpad jako palivo v teplárně ŠE lze kupodivu najít nejdéle v červenci 2006.

Konkrétně: ... „ Zastupitelstvo Mladé Boleslavi je v současné době více nakloněno skromnější, ale realističtější variantě spalování. Tu nabízí společnost ŠKO-ENERGO, která zásobuje město tepelnou energií. Vlastní dva kotle, v nichž spaluje hnědé a černé uhlí. Do nich je však možné jako palivo přidávat odpadní látky.

V současné době se zde tímto způsobem likvidují rostlinné odpady a do budoucna se vážně uvažuje o provedení technických úprav, aby zde bylo možné spalovat i takzvaný certifikovaný odpad. Pak by se zde měsíčně spotřebovalo 25 tisíc tun odpadu, čímž by se omezilo jeho ukládání na skládce v Michalovicích.“ Celý text, který původně vyšel v Mf Dnes najdete zde

Nesedí tu těch 25 tisíc tun (patrně překlep autora článku, realističtější je údaj o řád menší ), ale idea je naznačena zřetelně. Bližší popis cesty, kterou projde, než bude artikulována v konkrétním projektu „Centra průmyslového zpracování komunálního odpadu Mladá Boleslav“ najdete v dalším loňském podzimním textu MB, plány odpadového hospodářství a související koncepce .

V Informačním systému EIA se záměr jako projekt STC 1342 objevil 8. 12. 2010. Jeho investorem je společnost, ve které má město menšinový podíl. První informaci o projektu, včetně jeho vizualizace najdete na webu města zde. Nebude už mnoho dalších, proto stojí za přečtení.

David Hradiský, 16. 4. 2013