Ohlédnutí za Zeměfestem

ZEMĚFEST 2013:

Letošní Zeměfest je za námi. Poprvé po pěti letech namísto upraveného Výstaviště na přírodnější Krásné louce u Jizery, která poskytla přepychový dostatek prostoru pro více než desítku stanovišť a aktivit. Z původního záměru jsme nedokázali uskutečnit pouze vyrábění vrbových píšťalek (ani po týdenním máčení ve vodě pruty nenapučely do otloukatelného stavu), přestože se o nich všechna média referovala (včetně našich pracovníků v reportáži 1.BTV :-)).
             Podobně jako vloni s lodičkami ve fontáně se ukázalo, že ty odvážně ztřeštěné nápady mají největší úspěch: na lezení po provazovém žebříku a zhup nad hladinu Jizery byly děti s rodiči ochotné vystát třičtvtěhodinovou frontu (zároveň to byla jediná individuálně odbavovaná atrakce, která se dost dobře nedala urychlit). Nebudeme se tu podrobně rozepisovat o programu, který je dostatečně popsán v předchozích příspěvcích a dalších médiích, ani rozebírat, kolik desítek rodin si prošlo Zálesáckou stezku a kolik desítek nových hmyzích hotýlků, ptačích budek a domečků pro berušky obohatí po Zeměfestu zahrádky na Mladoboleslavsku.

             Pro mě osobně jsou veledůležité dva postřehy. Letošní Zeměfest byl asi sedmý v pořadí a potvrdil, že přestože svou orientací a nutností aktivně se účastnit programu nezapadá mezi konzumněji laděné městské masové akce, získal si za ta léta rozrůstající se okruh příznivců, pro které je normální šlapat bosky po šiškách a mechu, stloukat budky či rozdělávat ohýnek a které krátká přeháňka neodradí, ale oblékne do pláštěnek. Jsme za Vás moc rádi a myslím si, že vzájemný kontakt podobně "méně materiálně orientovaných lidí" může tomuto individualizovanému městu pouze prospět.

             Druhým postřehem je rozšíření naší zkušenosti s dětmi z programů ekocentra: i na Zeměfestu se potvrdilo, že snad pro všechny děti je hmatání, čichání, pátrání, stloukání, šplhání, houpání, ale i řezání pilou, sekání sekyrou či zapalování ohýnku stejně atraktivní jako pro nás, když jsme byli malí. Stlouci opravdový vor či rozdělat oheň je i pro ně stále mnohem skutečnější, než sebedokonalejší počítačové hry či nejdražší kroužky, jen k nim mají dnes bohužel mnohem míň příležitostí a času. Počínaje Velkou hrou o ceny pro mateřské školy a konče zálesáckou soutěží Ukaž, co umíš pro teenagery podle mne letošní téma Zeměfestu přesně trefilo to, co našim dětem (a jenom dětem?) chybí.

Honza Cindr, Ekocentrum Zahrada

PS: Na Zeměfestu zůstala černá membránová bunda a hnědý plyšový povlak na kočárek. K vyzvednutí v Ekocentru Zahrada.

 

PODĚKOVÁNÍ:  Pořadatelé Zeměfestu z Ekocentra Zahrada DDM by chtěli veřejně vyjádřit poděkování všem, bez jejichž pomoci a podpory by pro Vás nedokázali letošní Zeměfest a související projekty a soutěže uskutečnit:

Děkujeme partnerům akce:
1. Statutárnímu městu Mladá Boleslav za poskytnutí grantu na konání Zeměfestu,
2. panu náměstku Danielu Markovi a Projektu Zdravé město Mladá Boleslav za finanční příspěvek na vytištění mapy „Objevujeme Boleslav zelenou a hravou“ a na odměny účastníkům soutěže „Ukaž, co umíš!“
3. společnosti Ško-Energo za finanční podporu
4. společnosti T-systems Czech Republic za financování všech atlasů, lup, ptačích budek, žížalích ZOO, šplhacích lan a dalších smysluplných cen, které poputují do mateřských a základních škol, zapojených do pětiměsíční Velké hry „A co děti! Mají si kde hrát?“
5. panu Luboši Dvořákovi a společnosti Lesy města Mladá Boleslav za poskytnutí dřeva na Zeměfest a všechny Vaše ohýnky
6. Oddílu Děti lesa za nezištné zapůjčení tábornického vybavení
7. paní Veronice Soukupové a firmě Škoda-Auto za poskytnutí letecké fotografie pro vytvoření mapy „Objevujeme Boleslav zelenou a hravou“
8. Honzovi Šindelkovi a Hudy sportu Mladá Boleslav za věnování části odměn pro účastníky soutěže „Ukaž, co umíš!“

Děkujeme našim mediálním partnerům:
9. Radiu Jizera
10. První boleslavské televizi
11. Boleslavskému deníku
12. Českému rozhlasu Region
13. Dopravnímu podniku města MB
14. MB novinám

Z celého srdce děkujeme všem ochotným a nezištným pomocníkům:
15. Karlu Václavíkovi za obětavé zajištění autodopravy i za jeho paličatý altruismus.
16. Panu Romanu Machalovi z Rádla u Jablonce za velkorysé poskytnutí náklaďáku pro odvoz všech věcí na Zeměfest.
17. Martinu Procházkovi a vodáckému oddílu za poskytnutí zázemí a zdroje elektřiny
18. Janu Krištofiakovi z oddělení služeb magistrátu města za nesamozřejmou ochotu a vstřícnost
19. Tomáši Bechyněmu z povodí Labe a Andree Jaroměřské z odboru životního prostředí za lidský přístup a pochopení při jednání o umístění voru na Jizeru
20. Michalovi Doležalovi a jeho firmě Dřevoobchod za poskytnutí části materiálu na stavbu koupacího voru
21. Vlaďce Pechové a jejímu týmu ochotných dobrovolníků z radnice
22. Mladým dobrovolníkům Domu dětí a mládeže a ze studentského parlamentu
23. Honzovi Kurkovi z občanského sdružení Téma dne a jeho pomocníkům
24. Petru Kasalovi a Honzovi Starému za pověšení a zajištění lanových překážek.
25. Celému týmu Domu dětí a mládeže, který pracuje s profesionálním nasazením víc, než musí
26.  Z hloubi duše děkujeme všem padesáti osmi, pro účastníky Zeměfestu bezejmenným dobrovolníkům, kteří tu už od časného rána a někteří ještě v neděli dopoledne nezištně obětují svůj volný čas a energii, abyste si to Vy – účastníci letošního Zeměfestu užili venku pod širým nebem co nejvíc.
27. Největší poděkování ovšem patří všem, kterým letošní Zeměfest něco dal, kteří si s sebou domů odnesou pár nápadů a aspoň kousek chuti dělat naše město přívětivější a lidštější a trávit víc času venku –na Zeměfestu k tomu přispěli všichni, nejen svou přítomností, ale i donesenou  PET lahví jste pomohli postavit prám, který zůstane kotvit u pláže na Krásné louce celé léto pro radost všech koupajících..

Odkazy na zprávy v ostatních médiích:

MB-net
MB-noviny
Boleslavský deník
Osmínek

Videa: 
1.BTV
spouštění voru "Peťáka"

 

 

ZEMĚFEST 2013:
ZEMĚFEST 2013:
ZEMĚFEST 2013:
ZEMĚFEST 2013:
ZEMĚFEST 2013:
ZEMĚFEST 2013:
ZEMĚFEST 2013:
ZEMĚFEST 2013:
ZEMĚFEST 2013:
ZEMĚFEST 2013:
ZEMĚFEST 2013:
ZEMĚFEST 2013:
ZEMĚFEST 2013:
ZEMĚFEST 2013:
ZEMĚFEST 2013:
ZEMĚFEST 2013:
ZEMĚFEST 2013:
ZEMĚFEST 2013:
ZEMĚFEST 2013:
ZEMĚFEST 2013:
ZEMĚFEST 2013:
ZEMĚFEST 2013:
ZEMĚFEST 2013:
ZEMĚFEST 2013: