Férová snídaně v Mladé Boleslavi

Datum akce: 14. květen 2011
Férová snídaně v Mladé Boleslavi

V sobotu 14. května se bude v MB v 10:00 hodin konat férová snídaně pro nejširší veřejnost. „Za místo konání jsme zvolili park Na Výstavišti u sochy J. A. Komenského, neboť toto místo je oblíbené,“ uvedla organizátorka sobotní férové snídaně Dr. Monika Picková. Tento snídaňový happening proběhne ve stejnou chvíli v celé řadě dalších českých měst. Lidé budou mít možnost posnídat fair trade potraviny jako banány, kakao, kávu, čaj, džus, sladkosti upečené z fair trade surovin apod., a to společně na veřejném místě. Češi se tak připojí k desetitisícům snídajích lidí na celém světě, kteří budou v tento den oslavovat Světový den pro fair trade. Loni se snídaně zúčastnilo v 21 zemích 110 000 lidí, již takto podpořili myšlenku spravedlivého obchodu.

„Momentálně je přihlášeno 34 měst a jejich počet stále narůstá,“ sdělila koordinátorka českého snídaňového happeningu Barbora Mrázková ze společnosti NaZemi. Aktualizovaný seznam míst a více informací s možností registrace na snídani naleznete na webových stránkách www.ferovasnidane.cz .

Fair trade je způsob obchodu dávající drobným pěstitelům a řemeslníkům z rozvojových zemí příležitost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Pokud si tedy český spotřebitel koupí fairtradový výrobek, má jistotu, že za ním nestojí například zneužívání dětské práce, nelidské pracovní podmínky, či devastace životního prostředí. Více informací k tomuto tématu lze najít například na webových stránkách www.fairtrade.cz.
 

Férová snídaně v Mladé Boleslavi