Ohlédnutí za letošním Týdnem Země

Zeměfest 2011 Na Výstavišti 16.dubna

Všechny akce Týdne Země Mladoboleslavska 2011 se vztahovaly ke krajině Mladoboleslavska a jejím proměnám.

Úvodní Zemefěfest se konal v parku Na Výstavišti 16.4. -  ve stejný den, kdy otevřela své brány Škoda-auto. Snad jsme pořadatelům z automobilky moc nepokazili jejich akci, protože jsme jim odlákali ty pravé automobilové fajnšmekry, kteří se přišli svézt neuvěřitelně tichým a  šetrným 100% elektromobilem Citroen C-Zero (ochotně zapůjčený firmou Citroen ČR), což zatím Škodovka nenabídla.. :-) (ale třeba za rok..).

V každém případě my jsme byli s tisícovkou návštvníků spokojeni a zdá se, že i oni si své slunečné odpoledne na Zeměfestu bez front a rámusu užili. V soutěžní aréně probíhaly po celou dobu soutěže týmů škol, které od března zpracovávaly výstupy v rámci projektu "Kdo tu s námi žije?" (1.stupeň ZŠ) a "Proměny krajiny" (2.st. ZŠ a SŠ). Část z velkého počtu odevzdaných žákovských prací byla vystavena na Zeměfestu, všechny pak byly uloženy do časové schránky na závěr Týdne země (někeré si můžete prohlédnout v článku o uzavření časové schránky). Všechny zúčastněné soutěžní týmy z 1.stupně ZŠ získaly hodnotné výhry pro své třídy, tříčlenný vítězný tým ze starší kategorie (gymnázium M.Hradiště) vyhrál pro sebe a svoji učitelku půlhodinový vyhlídkový let po trase, kterou si sami určí.

Velkému zájmu nejen mladších návštěvníků se těšily pozapomenuté hry našich dědečků a babiček (gorodky, káča, panák, klackovaná) a rukodělné dílničky (výroba pomlázek, zdobení perníčků, výroba z ovčí vlny). Kdo chtěl, odnesl si domů vlastnoručně zhotovený zahradní příbytek pro užitečné hmyzíky či motýlí krmítko.

V řadě stánků bylo možno získat informační materiály a typy na výlety do nedalekého okolí, občerstvit se či zakoupit výrobky Fair-Trade či z blízkých farem.

Značnému zájmu se těšily i fotografické hádanky historických míst z Mladé Boleslavi a výletových cílů z Mladoboleslavska. Malé děti si s oblibou zkoušely, jaké by to bylo, kdyby musely být zavřené v kleci jako nosné slepice (a ani moc jim to nevadilo :-), ti větší testovali, kolik wattů dokážou vyrobit na energošlapu. Zaujala i zbrusu nová Pocitová mapa, kam může každý navrhnout krásná a hodnotná či nevzhledná či nebezpečná místa, atrakcí byla rozhodně vystavená časová schránka se čtveřicí klíčů, uzavřená o týden později.

Kromě celoodpoledního vystoupení kapely Flastr byla zpestřením krátká hisorická vystoupení herců Divadýlka na dlani, díky nimž nám přicestoval časoprostorovým tunelem na závěr Zeměfestu sám K.H.Mácha (a z naší "podivné doby" se zase rád vrátil zpátky). Na závěr vylosovala ředitelka Domu dětí a mláděže Hana Suková - Pelantová 15 šťastných výherců, kteří získali výlet letadlem a další hodnotné ceny.

Od pondělka 18.4. následovaly akce Týdne Země: trochu stranou zraků veřejnosti proběhl ve spolupráci s Domem kultury filový festival Ozvěny ekofilmu pro školy: během tří projekčních dopolední shlédlo zdarma vybrané snímky s ekologickou tematikou téměř 900 žáků a studentů z Mladoboleslavska.

V Ekocentru Zahrada proběhla trojice přednášek. V pondělí charismatický kněžmostský ornitolog Pavel Kverek zaujal svou obrazovou i slovní prezentací o změnách v přírodě více než tři desítky návštěvníků. Následující den pak Ing. Pavlík seznámil zájemce s historií vodárenství v MB a ve středu Radek Kotlaba zaujal bohatou prezentcí proměn života boleslavanů v posledních dvou století.

Ve čtvrek 21.4. proběhla v Ekocentru Zahrada celoodpolední projekce vybraných snímků Ozvěn Ekofilmu, která se však netěšila velké návštěvnosti, takže zvažujeme její zařazení v příštím roce.

Zato pátečního poetického večera s uzavřením časové schránky se zúčastnilo přes 50 lidí. Nejprve zasadili na Štěpánce zástupci čtyř institucí, které si budou po 50 let předávat klíče od časové schránky pamětní dub. Po přestavení "Muž, který sázel stromy" byla na závěr uzavřena časová schránka s 56 předpověďmi o tom, jak bude vypadat život na Mladoboleslavsku za 50 let a výstupy školních projektů . Co se ukrývá uvnitř si můžete prohlédnout v podrobnějším příspěvku, věnovaném časové schránce.

 

 

Zeměfest 2011 Na Výstavišti 16.dubna
Auto do zásuvky Citroen C-Zero
Finále školní soutěže v soutěžní aréně
Finále školní soutěže v soutěžní aréně: Na co to asi mohlo být a jak se tomu říká?
Finále školní soutěže v soutěžní aréně: Poznáte, kde to je?
Zapomenuté hry našich dědečků a babiček: umíš roztočit káču?
gorodky (málo známá napínavá hra, i když takhle to moc nevypadá),..
málokdo ještě umí cvrnkat kuličky.
Malí zkoušeli postavit boleslavský hrad.
Uplést si vlastnoručně pomlázku není vůbec snadné
Vlastnoručně ozdobené perníčky jsou rozhodně nejlepší!
Hmyzí hotýlek pro užitečné zahradní pomocníky.
Stánky s Fair-Trade, bio výrobky, občerstvením i drobnostmi pro radost..
Hádejte, kde to je?! - výstava historických fotografií
Z dávných časů přišel i K.H.Mácha se svými druhy.
Dětem se v kleci docela líbilo (na rozdíl od slepic, které v ní stráví celý život).
Energošlap - kolik wattů vyrobíš vlastní silou?
Flastr vydržel hrát a zpívat celé 4 hodiny
Časová schránka a čtveřice rámečků s klíči