Pozvánka do EC Zahrada na měsíc březen a duben 2019

Pozvánka do EC Zahrada na měsíc březen a duben 2019

Vážení přátelé Ekocentra Zahrada, srdečně vás zveme na následující akce:

Pátek 8. března 2019, 16.30 – 17.30, přednáška STOP OBALŮM

Pojďte se přesvědčit o tom, že nakupování bez obalu je možné. Naše ekocentrum navštíví Martina Janebová s tipy a triky, jak nakupovat šetrněji k přírodě. Poví nám, jak takové nakupování funguje, co se nejčastěji prodává a přidá další zajímavé informace. Přiveze část nabídky bezobalného sortimentu. Na přednášce se bude podílet i nově vznikající bezobalový obchod Refill shop  v Mladé Boleslavi. Vstupné 50,- Kč

Pátek 8. března 2019, 17.30 – 19.00, dílnička LÁTKOVÉ SÁČKY K OPAKOVANÉMU POUŽITÍ (obsazeno)

Nechcete si doma hromadit kvanta plastových sáčků od pečiva, ovoce a zeleniny? Ušijte si s námi vlastní pytlíčky, které můžete opakovaně použít. K dispozici budou šicí stroje i materiál (záclony, zbytky bavlněných látek, nitě, tkalouny apod.) Na dílničku je nutné se přihlásit a zaplatit předem, kapacita omezena. Poplatek 120,- Kč (v ceně je materiál na 5 potravinových sáčků a drobné občerstvení). Zvýhodněný balíček přednáška + dílnička 150 Kč.

Středa 13. března 2019, 8.00 – 15.00, Jarničky v Zahradě – VČELÍ DEN (obsazeno)

Pojďte s námi poznat včelí svět. Připravíme si medovou svačinku, upečeme dobrotu z medu, něco malého si vyrobíme a užijeme si pobyt v Zahradě i u ostatních zvířat. S sebou si přineste přezůvky. Přihlášky a platby předem v kavárně EC Zahrada. Cena: 250 Kč (v ceně jsou 2 svačinky, teplý oběd, průběžně také pitný režim a program)

Čtvrtek 14. března 2019, 8.00 – 15.00, Jarničky v Zahradě – VODNÍ DEN (obsazeno)

Objevte s námi vodní svět. Poznáme život ryb, želv a obojživelníků, společně je nakrmíme, něco malého si vyrobíme, vyzkoušíme několik pokusů s vodou a užijeme si pobyt v Zahradě. S sebou si přineste přezůvky. Přihlášky a platby předem v kavárně EC Zahrada. Cena: 250 Kč (v ceně jsou 2 svačinky, teplý oběd, průběžně také pitný režim a program)

Pátek 15. března 2019, 8.00 – 15.00, Jarničky v Zahradě – (NE)BEZPEČNÉ JARNIČKY (obsazeno)

Zvládneš v přírodě rozdělat oheň bez sirek, nebo rozsvítit žárovku bez elektřiny? Víš, které rostliny jsou jedlé? Co uděláš, když  potkáš v přírodě medvěda nebo divoké prase? Procvičíš svou mrštnost a fyzičku. Ukážeme si tipy, jak přežít v přírodě, potrápíme hlavu při řešení logických hádanek. Vyzkoušíme bláznivé experimenty. S sebou si přineste přezůvky. Přihlášky a platby předem v kavárně EC Zahrada. Cena: 250 Kč (v ceně jsou dvě svačinky, teplý oběd, pitný režim a program)

Středa 3. dubna – 26. dubna 2019, celý den, Výstava fotografií NAŠE KRAJINA

Zveme vás na výstavu fotografií, na které vám mladí fotografové, členové ZÚ FOTO, představí své různé pohledy na naši krajinu. Setkáte se jak s reálnou krajinou nejenom v okolí Mladé Boleslavi, tak i s krajinou imaginární či tzv. městskou krajinou. Výstava je k zhlédnutí v kaktusovém skleníku a je přístupna v otevírací době areálu všem návštěvníkům miniZOO.

5. dubna 2019, 17.00 – 19.00, Festival Jeden svět – environmentální scéna – Anote´s Ark

Anote´s Ark – Tichomořský ostrov Kiribati (počet obyvatel: 100 000) je jedním z nejvzdálenějších míst na planetě, zdánlivě daleko od tlaků moderního života. Přesto je to jedna z prvních zemí, která musí čelit hlavnímu existenciálnímu dilematu naší doby: bezprostřednímu zničení z nárůstu hladiny moře. Vstupné: 90 Kč, pro držitele průkazu ZTP+ZTP/P sleva 50%, vstupenky se prodávají na místě.

6. dubna 2019, 17.30 – 19.00, Festival Jeden svět – environmentální scéna – Welcome to Sodom

V Ekocentru Zahrada promítáme film Welcome to Sodom – Ze skládky v Ghaně, kde se recykluje elektronický odpad ze Západu. 
Vstupné: 90 Kč, pro držitele průkazu ZTP+ZTP/P sleva 50%, vstupenky se prodávají na místě.

11. dubna 2019, 17.30 – 19.00, přednáška NA ŽIVOT A NA SMRT, aneb Mazané strategie hnízdního parazita kukačky obecné a jejího hostitele rákosníka velkého

Kukačky jsou mazané a dokáží svými triky přimět své hostitele, aby vychovali jejich mláďata. Jak to ale vlastně dělají? A co na to hostitelé? Jsou bezradní, nebo se dokáží kukačce bránit? Přijďte se dozvědět více o unikátní strategii hnízdního parazitismu, a o věčném souboji, který mezi sebou svádějí kukačky a rákosníci, jejich hlavní hostitelé v České republice.  Povídat bude Mgr. Michal Šulc, Ph. D., z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd, zabývající se výzkumem kukaček na jižní Moravě. Vstupné 50,- Kč

12. dubna 2019, 14.00 – 18.00, Jarní SWAP

Pojďte si udělat radost, uklidit a vyměnit přebytky. Přineste nepoškozené oblečení, hračky, vybavení domácnosti, květiny nebo knihy. Přebytky, které nám zůstanou, se darují na dobročinné účely (např. dětskému centru, nadaci Naděje).  Přineste max. 30 ks přebytků nebo věci, které se vejdou do 2 igelitových tašek. Přebytky je možné přinést na akci již ve čtvrtek 11. 4. mezi 13:00 – 16:00 nebo 17:45 – 18:30. K dispozici bude drobné občerstvení. Vstupné: 30,- Kč

27. dubna 2019, 14.00 – 18.00, lesopark ŠTĚPÁNKA, ZEMĚFEST 2019 – KE KOŘENŮM

Srdečně vás zveme na 12. ročník Zeměfestu! Odstartujeme ve 14.00 hod. u hudebního altánu v lesoparku Štěpánka. Těšit se již tradičně můžete na hudební produkci na hlavní scéně, budete mít možnost zúčastnit se několika stezek, rukodělných dílniček, ochutnávky, pro nejmenší bude připravena Krtkova stezička.  Na workshopu se dozvíte základní informace, jak si sestavit vlastní rodokmen, otevřeme pro vás badatelnu pod širým nebem. Připravujeme pro vás gamebook o evoluci a těšit se můžete na divadlo o vzniku světa.  Nepřijdete ani o různé stánky s občerstvením a produkty respektující přírodu.

Milí návštěvníci, od března je opět naše Zahrada pro veřejnost otevřena do 18.00 hodin.

Těšíme se na vaši návštěvu a děkujeme za vaši přízeň!

Pozvánka do EC Zahrada na měsíc březen a duben 2019
Pozvánka do EC Zahrada na měsíc březen a duben 2019