Brontíci se postarali o nebezpečnou zastávku

Brontíci se postarali o nebezpečnou zastávku

O skla na budovách, protihlukových stěnách nebo zastávkách hromadné dopravy se ročně zabije obrovské množství ptáků. Právě nebezpečné zastávky proto Česká společnost ornitologická eviduje prostřednictvím webové aplikace zastavky.birdlife.cz. Dobrovolníci už pomocí této aplikace ohodnotili více než 10 000 zastávek a ornitology těší, že s rostoucím počtem zmapovaných míst roste i počet zastávek, o které už se ptáci nezabíjí.

I děti z přírodovědného kroužku Ekocentra Zahrada DDM Brontíci pod vedením Martiny Kotlabové nezůstaly k této problematice lhostejné, a tak ve spolupráci se studentem gymnázia Josefem Rutterlem a se souhlasem magistrátu ve středu odpoledne polepily prosklené plochy zastávky MHD Havlíčkova malými různobarevnými čtverečky fólie. Na místo se přijel podívat i náměstek primátora Jiří Bouška, aby děti v jejich snaze podpořil.

Proč vlastně ptáci do skel narážejí?

  • Ptáci se v průměru pohybují výrazně rychleji než savci. Drobní pěvci při přeletech létají rychlostí min. 30 km/h, holubi běžně létají rychlostí okolo 70 km/h a to nepatří mezi nejlepší letce.
  • Na rozdíl od lidí mají ptáci oči umístěny po stranách hlavy a nejostřeji tedy vidí do stran. Nejvíce pozornosti za letu věnují prostoru kolem sebe a pod sebou  ne prostoru, který je před nimi. Výjimkou jsou sovy a ty se také velmi zřídka stávají obětí prosklených ploch.
  • Ptáci nedovedou rozlišit, co je skutečnost a co je její zrcadlový obraz. Do zrcadlové plochy tak ptáci zamíří v přesvědčení, že letí do bezpečí zeleně coby na „strom“ či z důvodu vyhnání „soka“ vlastně záměrně.

Jak pomoci? Zapomeňte na mýtus dravce!

Jedna silueta dravce na skleněné ploše je nefunkční způsob zabezpečení. Nepohybující se silueta není pro ptáky reálnou hrozbou, jen pevným objektem, kolem kterého se snaží proletět. Není podstatný tvar nebo velikost polepu, ale jejich vzdálenost. Nálepky musí být v takové vzdálenosti od sebe, aby pták „mezi nimi neproletěl“, jako ideální vzdálenost se uvádí 10 cm.

(informace převzaty z webu www.birdlife.cz)

Brontíci se postarali o nebezpečnou zastávku