Světelné znečištění

Všechno světlo nedopadá vždycky jen tam, kam potřebujeme

Světelné znečištění (light pollution) je označení zbytečné světelného vyzařování našich veřejných i privátních svítidel do oblohy, oken a všude tam, kam svítit nemusí. Umělé ozáření noční oblohy lidskými zdroji se nazývá světelný smog.

V čem je problém?
Ve městě není nikdy tma. Světlo lamp veřejného osvětlení, reklamních poutačů a výkladních skříní nám sice dává (možná falešný) pocit bezpečí v nočních ulicích, ale rostliny, zvířata i lidi připravuje o přirozenou noční tmu. Přicházíme tak nejen o krásu nebe plného hvězd, ale okrádáme se i o zdravý spánek. Je prokázáno, že naše vnitřní hodiny jsou synchronizovány denním světlem a že spánek v přirozené tmě regeneruje lépe. Hormon melatonin s prokázanými účinky potlačování zhoubného bujení se v těle syntetizuje pouze ve tmě. Kromě toho nadbytečné svícení spotřebovává nemálo energie a přispívá tak svým dílem ke spotřebě neobnovitelného uhlí, ničení krajiny při jeho těžbě a produkci skleníkového CO2 při jeho spalování v uhelných elektrárnách.

Veřejné osvětlení zajišťují často zcela nevhodné lampy, svítící pánubohu do oken víc, než na zem (nejhorší jsou kulovité svítilny se spodním uchycením, osvětlující např. park Štěpánka nebo Náměstí míru, které promrhají přes 50% elektřiny).

Co s tím?

Vhodná svítidla by měla svítit jen tam, kam chceme (jako např. nově instalované místní osvětlení přechodů pro chodce), rozhodně ne na oblohu, do oken či do očí. Pokud chodci či motoristé nevidí zdroj světla, ale jen osvětlovanou plochu, jejich neoslněným očím stačí i nižší intenzita světla (kdo vyzkouší jednoduchý simulátor oslnění, pochopí i beze slov). Část lamp lze mezi půlnocí a 4.hodinou ranní zhasínat (jako bývá zvykem v menších obcích), s technologickým pokrokem a zdražováním energií snad bude možné na méně frekventovaných místech využít LED svítidla rozsvěcená pohybovým čidlem a omezit tak světelné znečištění i spotřebu energie na minimum.

Jen těžko lze ovlivnit zbytečné svícení v soukromé a komerční sféře. Není na škodu si alespoň uvědomit, kolik zbytečných a často nesmyslných světel se snaží přeměnit noc v den nebo zaujmout náš zrak, a to nejen v čase kolem Vánoc.. Pokud venkovní svítidla u Vás doma či ve Vaší firmě svítí jinam než na zem či tam, kam mají, zkuste je vyměnit či přesměrovat. Zvažte také, zda některá svítidla nesvítí zbytečně nebo by nemohla být spouštěna pohybovým čidlem.

Město by mělo revidovat typy a stav svítidel veřejného osvětlení a v rámci jejich oprav a výměn upřednostňovat vhodné typy svítidel s přiměřenou intenzitou světla a minimem vyzařování do okolí – díky úspoře elektřiny je návratnost investice velmi rychlá. Ve vybraných lokalitách uvažovat i o zhasínání či snižování intenzity světel po část noci.

Že noční tma je ohroženým druhem, který je třeba chránit, svědčí i založení celosvětově první rezervace tmy okolo osady Jizerka na Česko-Polské hranici.

Oslnění.
Park Štěpánka.
Scénické nasvícení
Kostel sv.Havla
Koule se spodním uchycením - kam jde většina světla..?
Zase ty koule!
Takhle by se mělo svítit všude (kde je to potřeba)!