Den otevřených dveří ČHMÚ 2014

Den otevřených dveří ČHMÚ 2014- Centrální předpovědní pracoviště 1

Autor Vám slíbil ohlédnutí se za letošním Dnem otevřených dveří ČHMÚ, tentokrát v jeho centrále v pražských Komořanech. Akce se konala v sobotu 22. března 2014 při příležitosti Světového meteorologického dne a Světového dne vody. Od devíti ráno do pozdního odpoledne bylo možné blíže se seznámit s provozem, vybavením i prostory mezinárodně renomované instituce, kterými tato země zrovna neoplývá. Nelze o něm mluvit jinak, než v superlativech.

Program a časové určení prohlídek v Komořanech najdete v příloze. Den otevřených dveří se koná každoročně i v jiných pobočkách, ale z časových důvodů není možné současně navštívit např. i tu královehradeckou, která spravuje mladoboleslavský imisní monitoring. Letošní ročník byl výjimečný tím, že ČHMÚ slaví výročí 60 let svého fungování.

Prohlídka centrály v Komořanech začala představením Oddělení Hydrologie. Návštěvníky čekaly praktické ukázky terénních měření, popisy bioakumulačního monitoringu a způsobu vyhodnocování jakosti povrchových vody. Samostatného výkladu se dostalo modelování a práci hydrologické předpovědní služby.

K tzv. bioakumulacím přineseme samostatný příspěvek, neboť řada alarmujících zjištění ze závěrného profilu řeky Jizery v Předměřicích nad Jizerou byla potvrzena opakovaně a v odborné obci již není tajemstvím. Jedná se zejména o přítomnost velmi nebezpečných látek ze skupiny zpomalovačů hoření a těch používaných pro povrchovou úpravu materiálů akumulovaných v modelových organismech, které tu nikdo v takové míře nečekal (protože předtím nehledal).

Pro veřejnost bylo opět s kvalitním komentářem přístupné Centrální předpovědní pracoviště, kde každý den vzniká konsenzuální předpověď počasí pro ČR. Návštěvníků byla podrobně vysvětlena změna způsobu prezentace dlouhodobějších předpovědí počasí i způsob jejich získávání. Málokdo tuší, že zde slučují výstupy několika lokálních i globálních předpovědních modelů (Německý LMEB, globální americký GFS, česká verze model ALADIN a další) z nichž některé generuje jeden z nejvýkonnějších sálových počítačů ve střední Evropě. Úsměv na rtech po návštěvě vzbuzuje „kompetence“ dodavatelů mediálně atraktivních předpovědních dat, se kterými pracují např. konkrétní komerční stanice a portály.   

Závěr exkurse v komořanském zámku skýtal pro poučenějšího návštěvníka možnost dozvědět se více výzkumu klimatu, hodnocení a ochrany čistoty ovzduší a představení publikační činnosti ČHMÚ. Samostatně se vedle zámku prezentovalo i Oddělení monitoringu jakosti podzemních vod.  

Letošní nádherné počasí přilákalo velké množství návštěvníků. Dlužno dodat, že k exkursi je vhodné určité před porozumění vybraným tématům, neboť některá stanoviště byla doslova nabita informacemi, poznatky či souvisejícími termíny. Přesto byla z větší části přístupná širší veřejnosti a ve velké míře interaktivní, nikoli na způsob muzeální expozice.

Návštěvu ČHMÚ lze kdykoli v budoucnu doporučit komukoli zajímajícímu se o zmíněná témata. O dalších akcích Vás budeme informovat. Blíže k jednotlivým oddělením najdete více na webu ČHMÚ nebo na Infomet.cz, Voda.chmi.cz , nebo v sekci Prezentace a výuka . Několik autorových fotografií  z akce najdete v příloze.

David Hradiský, 7. 4. 2014

PřílohaVelikost
Komořany plán 2014150.22 KB
Den otevřených dveří ČHMÚ 2014- Úsek Hydrologie 1
Den otevřených dveří ČHMÚ 2014- Úsek Hydrologie 2
Den otevřených dveří ČHMÚ 2014- Úsek Hydrologie 3
Den otevřených dveří ČHMÚ 2014- Úsek Hydrologie 4
Den otevřených dveří ČHMÚ 2014- Centrální předpovědní pracoviště 2
Den otevřených dveří ČHMÚ 2014- Centrální předpovědní pracoviště 3
Den otevřených dveří ČHMÚ 2014- Meteorologická stanice 1
Den otevřených dveří ČHMÚ 2014- Meteorologická stanice 2
Den otevřených dveří ČHMÚ 2014- Meteorologická stanice 3